Τετάρτη 3 Μαρτίου 2010

Σήμερα στο Δημοτικό (πρώην Εθνικό) Στάδιο Κατερίνης 18:00 - Ο 30ος τελικός του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας Α.Ε. Ποντίων – Γ. Ολύμπιος Λόφου

Διαιτητής: o κ. Ίσαρης Λουκάς
Βοηθοί: οι κ.κ. Λέφας, Γιαμούζης
4η η κ. Γαρόφλου Σμαράγδα

Τριάντα χρόνια Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Πιερίας και τον τίτλο διεκδικούν η Α.Ε. Ποντίων Κατερίνης και ο Γ. Ολύμπιος Λόφου. Η Α.Ε. Ποντίων είναι πρωτοπόρος στον 3ο όμιλο της Δ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Γ. Ολύμπιος Λόφου 4ος στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Πιερίας.
Και οι δύο ομάδες στις έδρες τους στα μέχρι τώρα παιχνίδια είναι αήττητες με την Α.Ε. Ποντίων στα δέκα παιχνίδια της έδρας της να έχει επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες και τον Γ. Ολύμπιος Λόφου στα δέκα παιχνίδια του οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες.
Ο τελικός γίνεται στο ουδέτερο και για τις δύο ομάδες Δημοτικό (πρώην Εθνικό) Στάδιο Κατερίνης και θ’ αρχίσει στις έξι το απόγευμα.

Η παρουσία των δύο ομάδων σε τελικούς της Ε.Π.Σ. Πιερίας
Η Α.Ε. Ποντίων έφτασε τρεις φορές σε...... τελικό της Ε.Π.Σ. Πιερίας και αναδείχτηκε Κυπελλούχος δύο φορές, την περίοδο 1988-89 και την περίοδο 2008-2009. Φέτος παίζει σε τελικό για δεύτερη συνεχόμενη φορά.
Ο Γ. Ολύμπιος Λόφου έπαιξε δύο φορές σε τελικό και κατέκτησε και τις δύο φορές το Κύπελλο.
Η πρώτη κατάκτηση έγινε την περίοδο 1991-1992 και η δεύτερη την περίοδο 2003-2004.

Η πορεία των δύο ομάδων για τον τελικό
Για να φτάσουν οι δύο ομάδες στο σημερινό τελικό άρχισαν τους αγώνες τους το Σεπτέμβριο του 2009 και απέκλεισαν σε μονούς αγώνες τις ομάδες:

Πολυνίκης ο Εθνικός Κατερίνης
Ο Εθνικός, ο δεύτερος μεγάλος της Κατερίνης έχει τις πιο πολλές κατακτήσεις του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας, το κατέκτησε εννιά φορές συνολικά. Έχοντας μάλιστα πέντε συνεχόμενες κατακτήσεις.

Ο Εθνικός Κυπελλούχος Ελλάδος Ερασιτεχνών
Η μοναδική ομάδα της Πιερίας που κατέκτησε το πρωτάθλημα Ερασιτεχνών Ελλάδος είναι ο Εθνικός Κατερίνης.
Την περίοδο 1994-1995 έπαιξε στο γήπεδο του Αγροτικού Αστέρα Θεσσαλονίκης, κέρδισε τον Ηρακλή Χάλκης με 2-1 τέρματα και αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ερασιτεχνών Ελλάδας.
Τα τέρματα πέτυχαν ο Στέκας με κεφαλιά και ο Πεΐδης με πέναλτυ. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Εθνικός έπαιξε από το 30’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Παπαδημητρίου και με τερματοφύλακα τον κεντρικό αμυντικό Γιάγκου ανέτρεψε στη συνέχεια το σε βάρος του σκορ και από 0-1 το έκανε 2-1.

Οι 29 Κυπελλούχοι της Ε.Π.Σ. Πιερίας
Οι ομάδες που κατέκτησαν το Κύπελλο της Ε.Π.Σ. Πιερίας από την ίδρυση της Ένωσης περίοδο 1980-1981 μέχρι σήμερα είναι οι: