Δευτέρα 10 Μαΐου 2010

Νίκη για Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ (video)

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΜΑΙΟΥ 2010
Ο Μουσλίμοβιτς μόλις έχει σκοράρει εναντίον του Ολυμπιακού Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα play off της Σούπερ Λιγκ έκανε ο ΠΑΟΚ που νίκησε με 1-0 στο γήπεδο της Τούμπας τον Ολυμπιακό, χάρη σε τέρμα του Μουσλίμοβιτς μόλις στο 11ο λεπτό. Σοβαρό το λάθος του Νικοπολίδη στη φάση του γκολ, καλό το ...
ματς στο πρώτο μέρος, μέτριο στην επανάληψη.

Οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν διαφορά τριών βαθμών από τους «ερυθρόλευκους» και βρίσκονται στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα την Τετάρτη στο Καραϊσκάκη, τους καθιστά αδιαφιλονίκητο φαβορί για την είσοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με 4-4-2 λόγω της απουσίας του Ίβιτς, παρέταξε την ομάδα του ΠΑΟΚ, ο Φερνάντο Σάντος. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χαλκιάς, σέντερ μπακ ήταν ο Τσιρίλο με τον Σαβίνι, αριστερά ο Λίνο και δεξιά ο Κοντρέρας. Στα χαφ ήταν οι Βιτόλο και Γκαρσία, αριστερά ο Σορλέν, δεξιά ο Βιεϊρίνια και επιθετικό δίδυμο οι Φιλμένο και Μουσλίμοβιτς.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Λεονάρντο στη θέση του τραυματία Χεσούς Ντάτολο. Στις υπόλοιπες θέσεις ήταν οι: Νικοπολίδης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Τοροσίδης, Μαρέσκα, Λούα Λούα, Όσκαρ, Ντάρμπισιρ.

Ο "δικέφαλος» του βορρά", έχοντας και την θερμή συμπαράσταση των οπαδών του μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί, εκμεταλλευόμενος το ολέθριο λάθος του Νικοπολίδη. Ο Μουσλίμοβιτς ήταν αυτός που με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0, βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Οι άμυνες δεν είχαν την... τιμητική τους και έτσι ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι στο 36' είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-0, αλλά ο Νικοπολίδης απέκρουσε το κοντινό σουτ του Μουσλίμοβιτς. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός προσπάθησε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει και να φθάσει στην ισοφάριση, αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε μακριά τους κινδύνους από την εστία του Χαλκιά.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν τόσο γρήγορος όμως και πάλι το παιχνίδι είχε φάσεις. Στο 53', μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Βιεϊρίνια έστειλε με γυριστό σουτ τη μπάλα στο δεξί δοκάρι των «ερυθρολεύκων». Στο 59ο λεπτό, καταφανέστατο χέρι του Μέλμπεργκ σε σουτ του Φιλομένο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κάκος δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι...

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός «ανέβασε στροφές» και πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά οι προσπάθειες του ήταν σπασμωδικές και δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε και προσπάθησε να κρατήσει το σκορ, όπως και έγινε τελικά.

Ηταν η πρώτη νίκη που πετυχαίνει εντός έδρας ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα έπειτα από το 1997 ενώ είναι η πρώτη φορά, μετά το 1986, που οι «ασπρόμαυροι» κερδίζουν τους «ερυθρόλευκους» δύο φορές την ίδια ημερολογιακή χρονιά για το πρωτάθλημα καθώς είχαν επικρατήσει και στο φετινό παιχνίδι στο Καραϊσκάκη, επίσης με 1-0.

Η εξέλιξη του αγώνα
1 To παιχνίδι ξεκίνησε
6 Πρώτο σουτ στον αγώνα, το έκανε με το δεξί ο Σορλέν και μπλόκαρε ο Νικοπολίδης
7 Ο Ντάρμπισιρ βρήκε κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ όμως από πλεονεκτική θέση απέναντι στον Χαλκιά πλάσαρε άουτ
11 1-0 ΓΚΟΟΟΛΛάθος διώξιμο του Νικοπολίδη, η μπάλα κόντραρε στον Φιλομένο, ο Μουσλίμοβιτς πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ
14 Δυνατό σουτ του Φιλομένο, έδιωξε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων
15 Σουτ του Λούα Λούα μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Χαλκιάς αρχικά και στη συνέχεια ο Τσιρίλο απομάκρυνε προ του Ντάρμπισιρ
22 Μπαλιά του Βιερίνια προς τον αμαρκάριστο Μουσλίμοβιτς, η φάση σταμάτησε από τον βοηθό λανθασμένο με υπόδειξη οφ σάιντ
26 Σέντρα σουτ του Λίνο από αριστερά, έδιωξε με δυσκολία αν και έδειξε να αιφνιδιάζεται ο Νικοπολίδης
27 Μακρινό σουτ του Μαρέσκα, άστοχο
29 Εξαιρετική μπαλιά του Φιλομένο, σουτ του Μουσλίμοβιτς στην κίνηση, η μπάλα πάνω από το δοκάρι
34 Σέντρα του Λούα Λούα από δεξιά, κοντινή κεφαλιά του Ντάρμπισιρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χαλκιάς
35 Κεφαλιά του Βιερίνια προς τα πίσω για τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε σε πρώτο χρόνο ενώ στη δεύτερη του προσπάθεια ο Νικοπολίδης παραχώρησε κόρνερ
36 Πάσα του Βιερίνια προς τον Φιλομένο, που σούταρε από πλεονεκτική θέση, άουτ
38 Γύρισμα του Ντάρμπισιρ από αριστερά, σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Χαλκιά. Συνεχίζονται οι ευκαιρίες εκατέρωθεν
39 ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Σορλέν για φάουλ στον Ζεβλάκοφ
45+ Σουτ του Βιερίνια έξω από την περιοχή, άουτ

49 ΑΛΛΑΓΗΟ Μαλεζάς στη θέση του Σαβίνι, που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει
53 Φάουλ του Λίνο από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, προβολή του Βιερίνια, η μπάλα στο δοκάρι!
59 O Bιερίνια γύρισε την μπάλα από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Μέλμπεργκ φάνηκε να την σταματάει με το χέρι, Κάκος και βοηθός υπέδειξαν κόρνερ κάτω από έντονες αποδοκιμασίες
61 ΑΛΛΑΓΗΟ Μήτρογλου στη θέση του Μαρέσκα
64 Κόρνερ του Οσκαρ από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Τοροσίδη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σαβίνι (49' Μαλεζάς), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Βιερίνια, Φιλομένο (85' Παπάζογλου), Μουσλίμοβιτς (78' Φωτάκης)
Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Μπράβο, Μαρέσκα (61' Mήτρογλου), Τοροσίδης, Λεονάρντο (83' Γ. Παπαδόπουλος), Οσκαρ, Λούα Λούα, Ντάρμπισιρ

Δηλώσεις
Ικανοποιημένος από την επικράτηση της ομάδας του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ήταν ο Φερνάντο Σάντος που χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη του ΠΑΟΚ. Πιο αναλυτικά ο Πορτογάλος τεχνικός είπε: «Ήταν μία δίκαιη νίκη. Σε ένα παιχνίδι πολύ δυνατό με μεγάλη ένταση και εφάμιλλο με την αξία και την ποιότητα των δύο ομάδων. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, είχαμε αρκετές φάσεις, απόρροια λαθών και από τις δύο πλευρές κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Εμείς εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία ενώ ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Από εκεί και πέρα στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και περιόρισε τον Ολυμπιακό. Ήμασταν πολύ δυνατοί και επιθετικοί στα μαρκαρίσματα μας. Ο Ολυμπιακός είναι αλήθεια ότι είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία που μπορούσε να σκοράρει όμως και εμείς στο ίδιο χρονικό διάστημα είχαμε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, δύο από τον Μουσλίμοβιτς και μία από τον Φιλομένο. Γενικότερα θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου έδειξε περισσότερη διάθεση και θέληση για να σκοράρει και να κερδίσει, ώστε να έρθει μία σημαντική νίκη. Όπως είναι φυσικό και όπως θα περίμενε κανείς, ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο τα έπαιξε όλα για όλα. Είναι μεγάλη ομάδα με καλή ποιότητα και μας «έσπρωξε» προς την εστία. Αυτό έγινε όχι γιατί το θέλαμε αλλά γιατί ο Ολυμπιακός είναι μία καλή ομάδα. Χρειάστηκε να κάνουμε και κάποιες αναγκαστικές αλλαγές και ίσως αυτό μας έδεσε λίγο τα χέρια. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε μεν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι κλασικότερες ευκαιρίες ήταν από την πλευρά του ΠΑΟΚ. Είχαμε μία πολύ καλή φάση που δημιουργήθηκε και η μπάλα πήγε στο δοκάρι, είχαμε μία αμφισβητούμενη φάση. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο σε ένα πολύ καλό παιχνίδι μεταξύ δύο μεγάλων ομάδων».

Για το αν έχει σκεφτεί για τους παίκτες που θα εκτίσουν τις ποινές τους λόγω καρτών τόνισε: «Το έχουμε σκεφτεί και θα το ανακοινώσουμε αύριο όπως πρέπει».
Για το αν υπολογίζεται ο Εντίνιο μέχρι το τέλος της σεζόν τόνισε: «Δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο. Είναι εσωτερικό ζήτημα».

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ πάει με πλεονέκτημα τριών βαθμών στο «Καραϊσκάκης» και ίσως θεωρηθεί φαβορί τόνισε: «Είναι τρία παιχνίδια ακόμη. Τρεις τελικοί ουσιαστικά. Οπότε όλες οι ομάδες είναι φαβορί και όλες δεν είναι. Όσες έχουν μαθηματικές ελπίδες θα κυνηγούν αυτό που μπορούν. Εμείς σίγουρα βρισκόμαστε σε κάπως πιο πλεονεκτική θέση. Ωστόσο την Τετάρτη έχουμε ένα ακόμη πολύ δυνατό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να μας κερδίσει και εμείς επίσης να κάνουμε αυτό που μπορούμε».