Νίκησε ο Πιερικός το Αιγάλεω ΜΕ ΣΚΌΡ 0-1

ΔΕΥΤΕΡΑ 15-3-2010
Φάση από τον αγώνα Αιγάλεω - Πιερικός
alt
Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε ο Πιερικός από το Αιγάλεω, καθώς επικράτησε 1-0 της ομάδας της Αθήνας. Οι Κατερινιώτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ωστόσο στο "σίτι" εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία. Το ματς κρίθηκε με .πέναλτι του Πλάτανου, που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους.
Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό, καθώς οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι Μακεδόνες, πάντως, "πατούσαν" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν απείλησαν το Αιγάλεω.
Στην επανάληψη, ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του και αφού στο 65' έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Γκουγκουλιά, έφτασε τελικά στο γκολ στο 74' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Πλάτανος. Πάντως, οι Αιγαλεώτες διαμαρτυρήθηκαν για τη φάση αυτή καθώς θεωρούν ότι δεν υπήρξε παράβαση.
Από την πλευρά τους, οι Μακεδόνες φρόντισαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα ως τη λήξη, φτάνοντας στο "διπλό".(novasports.gr)