Τρίτη 16 Ιουλίου 2013

Αυτή η Εθνική Νέων δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα!

Στην πρεμιέρα της β' φάσης έδειξε τα... δόντια της, με "θύμα" της αυτή την φορά την Κροατία με 77-68.
Πλέον, ζητάει...
νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο το απόγευμα της Τρίτης και βάζει πλώρη για 8άδα και από εκεί και πέρα ξεκινάει το όνειρο του μεταλλίου στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Εσθονίας.
Η Ελλάδα τελείωσε το ματς με 14 τάπες, εκ των οποίων οι 6 ανήκαν στον εκπληκτικό, Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση (12 πόντοι), κατεβάζοντας παράλληλα και 15 ριμπάουντ.
Εξαιρετικός και πάλι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, με μεγάλη συμβολή στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν επέστρεψε στο παρκέ, έχοντας τρία φάουλ από νωρίς στον αγώνα. Το ματς...
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Εθνική μας μπήκε νωθρά στο παρκέ (έχανε με 2-6 στο ξεκίνημα), αλλά σιγά σιγά άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό της και έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 18-16 χάρη σε καλάθι του Καμπερίδη.
Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 21-16, κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 στην έναρξη της β' περιόδου, για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 18-0 για την Ελλάδα (34-21), που στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν μπροστά με 36-30. Η παρουσία του άσου των Μιλγουόκι Μπακς ήταν καταλύτική σε αυτό το κομμάτι του αγώνα.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η άμυνα της Εθνικής ήταν απροσπέλαστη, στην επίθεση υπήρξαν λύσεις και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (45-33), για να μειώσει η Κροατία σε 50-45 λίγο αργότερα, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 56-49 για την ομάδα του Κώστα Μίσσα.
Με ένα μίνι σερί 5-0, η Κροατία έφτασε μια… ανάσα από την Εθνική (54-56), με την διαφορά των δυο πόντων να μένει μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου 60-58). Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε δράση στην επίθεση και εν πολλοίς σύνεβαλε τα μέγιστα για να φτάσει στο τέλος η ελληνική ομάδα σε μια άνετη επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-56, 68-77
Κροατία: Πάντουριτς 11, Σάματς 10, Σέγκαριτς 2, Κανάετ, Μπούοβτας 3(1), Μπόμπαν 12(3), Ράμλιακ 11(1), Βλάιτς 2, Σίρκο 17(2).
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 9(1), Λαρεντζάκης 25(3), Παπαπέτρου 7(1), Καραμαλέγκος 3(1), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 12(1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 14, Καμπερίδης 3, Γόντικας.