Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

ΟΣΦΠ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1 - 1/Ο Βέλλιος του πήρε την μπουκιά από το στόμα

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009

Ο Ολυμπιακός κρατούσε τους τρεις βαθμούς μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά σε αυτό το σημείο χτύπησε ο Βέλλιος, ο οποίος νίκησε τον Νικοπολίδη και ισοφάρισε το γκολ που είχε πετύχει ο Μαρέσκα στο 39'. Φωνάζουν οι "ερυθρόλευκοι" για κανονικό γκολ που ακυρώθηκε στον Μήτρογλου στο 80'. ......

Ο Βέλλιος του πήρε την μπουκιά από το στόμα

Ο Βέλλιος πανηγυρίζει το γκολ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" Ο Ολυμπιακός κρατούσε τους τρεις βαθμούς μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά σε αυτό το σημείο χτύπησε ο Βέλλιος, ο οποίος νίκησε τον Νικοπολίδη και ισοφάρισε το γκολ που είχε πετύχει ο Μαρέσκα στο 39'. Φωνάζουν οι "ερυθρόλευκοι" για κανονικό γκολ που ακυρώθηκε στον Μήτρογλου στο 80'. Τα πιτσιρίκια και από τις δύο μεριές άφησαν θετικές εντυπώσεις και έγιναν πρωταγωνιστές σε πολλές φάσεις, με αποκορύφωμα το τέρμα του Βέλλιου στο 90', αλλά και το τετ α τετ του Νικλητσιώτη στο 9'. Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά πλήρωσε τις πολλές απουσίες και έχασε ακόμα δύο βαθμούς στην έδρα του (τέσσερις στο σύνολο φέτος). Αντίθετα για τον Ηρακλή, αυτός ήταν μόλις ο τέταρτος βαθμός εκτός έδρας. Αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα που κατέκτησε ο Ηρακλής στην έδρα του Ολυμπιακού μετά από 15 χρόνια. Τελευταία φορά ήταν στις 4/12/1994, όπου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 0-0.
Με τα πιτσιρίκα να είναι δραστήρια επιθετικά και τον Μαρέσκα να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να πετύχει ένα γκολ που θα του έδινε την ευκαιρία να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Ο Ηρακλής χωρίς να έχε κλειστεί πίσω προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει τον Νικοπολίδη πιάνοντας απροετοίμαστη την άμυνα των "ερυθρόλευκων". Στο πρώτο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος με τους παίκτες των δύο ομάδων να "πατάνε" συχνά περιοχή και να δημιουργούν φάσεις για γκολ. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασαν οι γηπεδούχοι με τον Νικλητισώτη στο 9', ύστερα από καλή συνεργασία με τον Φετφατζίδη.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή, αλλά τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και δεν του επέτρεπαν να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τον Κοβαλέφσκι. Οσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση από τους "ερυθρόλευκους" γινόταν πιο έντονη και τελικά στο 39' το σύνολο του Ζίκο έφτασε στο γκολ με τον κορυφαίο της παίκτη. Ο Μαρέσκα με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κοβαλέφσκι και έβαλε τον Ολυμπιακό οδηγό στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός έλεγχε την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Ηρακλής προσπαθούσε κυρίως από τα αριστερά με τους Γιαννούλη και Επστάιν να ανοίξουν την άμυνα των "ερυθρόλευκων", χωρίς αποτέλεσμα, καθώς ο Αβράαμ Παπαδόπουλος ήταν εξαιρετικός στις επεμβάσεις του.
Ο Σάββας Κωφίδης πραγματοποίησε δύο γρήγορες αλλαγές, θέλοντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδος του, ωστόσο τόσο ο Ηλιαδής που μπήκε, όσο και ο Κονέ δεν βοήθησαν να συμβεί αυτό. Ο Μαρέσκα που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης ένοιωσε ενοχλήσεις και αναγκάστηκε να δώσει τη θέση του στον Λεντέσμα, ο οποίος λίγο πριν το τέλος έφυγε και αυτός από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άφησαν στην άκρη τα αμυντικά συστήματα και το θέαμα που παρουσίασαν ήταν πολύ καλό, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει κανονικό γκολ στο 80' με τον Μήτρογλου, το οποίο λανθασμένα ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 86' ο Ντουντού "σημάδεψε το δοκάρι του Κοβαλέφσκι. Ο "Γηραιός", όσες αξιόλογες ευκαιρίες δεν είχε δημιουργήσει στα υπόλοιπα 87 λεπτά τις έκανε στα τελευταία 5'. Ο Νικοπολίδης αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Γιαννούλη, αλλά και στο βολέ του Ηλιάδη, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Βέλλιος, έχοντας μπει στον αγώνα στο 81' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-1.
Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Αχαϊας)
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ραούλ Μπράβο, Γκαλίτσιος, Νικλητσιώτης (72' Σοϊλέδης), Μαρέσκα (68' Λεντέσμα, 85' Γ. Παπαδόπουλος), Ντουντού, Φετφατζίδη, Μήτρογλου.
Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Γιαννούλης, Παπαστεργιανός, Ντιέ (51' Ηλιάδης), Επστάιν, Γιάντσης, Ντίκα (81' Βέλλιος), Μιλάνο (59' Κονέ).
Η εξέλιξη του αγώνα
4' Αντεπίθεση του Ηρακλή, σουτ του Γιάντση από τα δεξιά της περιοχής, ο Νικοπολίδης έπεσε και μπλόκαρε
5' Κόρνερ Φετφατζίδη από τα αριστερά, κεφαλιά του Ζεβλάκοφ, ο Γιάντσης λίγο μπροστά από τη γραμμή έδιωξε και έσωσε την ομάδα του από το 1-0
7' Σουτ Ντουντού έξω από την περιοχή, ο Κοβαλέφσκι έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
8' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ραούλ Μπράβο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε ένα μέτρο μπροστά από τον αμαρκάριστο Μήτρογλου
9' Ο Φετφατζίδης έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Νιγκλητσιώτης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και από τα αριστερά της περιοχής επιχείρησε το πλασέ. Ο Μάρτος έβαλε την τελευταία στιγμή το πόδι του και αλλοίωσε την πορεία της μπάλας δίνοντας την ευκαιρία στον Κοβαλέσκι να μπλοκάρει
12' Σουτ Ντίκα από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
14' Αντεπίθεση του Ηρακλή με πέντε παίκτες έναντι τριών του Ολυμπιακού, ο Μιλάνο πέρασε τον Ζεβλάκοφ από τα δεξιά και προσπάθησε να γυρίσει, ο Νικοπολίδης έπεσε και απόκρουσε
15' Ο Μαρέσκα είδε την κίνηση του Νιγκλητσιώτη και επιχείρησε την κάθετη μπαλιά, ο τελευταίος μόνος απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, αντί να κοντρολάρει προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά, όμως ο γκολκίπερ του Ηρακλή μπλόκαρε
24' Σέντρα Ραούλ Μπράβο από τα αριστερά, κεφαλιά του Φετφατζίδη από το ύψος του πέναλτι περίπου, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι χωρίς να ανησυχήσει τον Κοβαλέφσκι
27' Κάθετη μπαλιά του Μαρέσκα, ο Ντουντού πιεζόμενος από τον Παπαστεργιανό δεν κατάφερε να προλάβει την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι
32' Σουτ Παπαστεργιανού έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
39' 1-0ΓΚΟΟΟΛ Ο Ντουντού σέντραρε από δεξιά της περιοχής, ο Νιγκλητσιώτης πάσαρε στο κεφάλι για τον Φετφατζίδη που επιχείρησε το σουτ. Ο Κατσαμπής έβαλε την κόντρα, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μαρέσκα, ο οποίος με βολέ στην κίνηση έξω από την περιοχή, την έστειλε στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κοβαλέφσκι
45' Σουτ Γιαννούλη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
47' Ο Μήτρογλου έφυγε από τα αριστερά, πέρασε τον Μάρτος και μόνος απέναντι από τον Κοβάλεφσκι αντί να πλασάρει θέλησε να περάσει και τον Πολωνό γκολκίπερ, με αποτέλεσμα να συγκρουστεί με τον Γιαννούλη που γύρισε και να χάσει την ευκαιρία
51' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ηλιάδης στη θέση του Ντιέ
57' Σέντρα Νιγκλητσιώτη από τα δεξιά, ο Φετφατζίδης επιχείρησε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα χτύπησε και στα πόδια του Κατσαμπή, αναγκάζοντας τον Κοβαλέφσκι να εκτιναχθεί και να διώξει δύσκολα σε κόρνερ
59' ΑΛΛΑΓΗ Ο Κονέ στη θέση του Μιλάνο
62' Σέντρα Κονέ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δεξιά στον Γκαλίτσιο που έδιωξε
64' Σουτ Ντουντού έξω από την περιοχή, ο Κοβαλέφσκι έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
68' ΑΛΛΑΓΗ Ο Λεντέσμα στη θέση του Μαρέσκα που ζήτησε αλλαγή
70' Γιαννούλης και Επστάιν έπαιξαν το ένα-δύο , ο πρώτος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παπαδόπουλος με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ
72' ΑΛΛΑΓΗ Ο Σοϊλέδης στη θέση του Νιγκλητσιώτη
76' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντίκα για φάουλ στον Α. Παπαδόπουλο
80' Ο Μήτρογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ λανθασμένα ακυρώθηκε για οφσάιντ, καθώς ο νεαρός επιθετικός καλυπτόταν όταν ο Ντουντού επιχείρησε την πρώτη κεφαλιά
81' ΑΛΛΑΓΗ Ο Bέλλιος στη θέση του Ντίκα
85' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γ. Παπαδόπουλος στη θέση του Λεντέσμα που αποχώρησε με ενοχλήσεις
86' Φάουλ Ντουντού, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κοβαλέφσκι
87' Ο Γιαννούλης βγήκε μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη από τα αριστερά, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού κατάφερε με τα πόδια να διώξει σε κόρνερ στη μεγαλύτερη φάση του Ηρακλή στο παιχνίδι
89' Βολέ του Ηλιάδη στην κίνηση έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης πέταξε δύσκολα την μπάλα πάνω από το δοκάρι του
90+ 1-1ΓΚΟΟΟΛ Ο Επστάιν από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, ο Βέλλιος αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι με σουτ νίκησε τον Νικοπολίδη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (novasports.gr)