MVP ο Ταχτσίδης, κόκκινη ο Μανωλάς (vids)Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης συνεχίζει να κλέβει την παράσταση με την Βερόνα, τα χάλασε ο Μανωλάς στο ντέρμπι με την Γιουβέντους...
Δείτε αναλυτικά..
τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο.

Στα… ρηχά έμειναν το Σαββατοκύριακο, οι περισσότεροι από τους Έλληνες που αγωνίζονται στο εξωτερικό, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Μία από αυτές είναι ο Παναγιώτης Ταχτσίδης που συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις με την Βερόνα, μαζί με τον Βαγγέλη Μόρα, αλλά και ο Ορέστης Καρνέζης της Ουντινέζε.
Μεγάλος άτυχος ο Παναγιώτης Κονέ που τραυματίστηκε και χάνει τα ματς της Εθνικής ομάδας, αλλά και ο Κώστας Μανωλάς που με την αψυχολόγητη αποβολή του στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι με την Ρόμα χάλασε την καλή βαθμολογία που θα έπαιρνε σύμφωνα με την απόδοσή του. ΙΤΑΛΙΑ Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Σε γενικές γραμμές είχε καλή παρουσία στο ντέρμπι με την Γιουβέντους, χωρίς να φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα τρία γκολ που δέχθηκε η ομάδα του (3-2). Τα… χάλασε όμως με την αντίδρασή του στο μαρκάρισμα από τον Μοράτα, που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί. Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την ήττα της ομάδας του στον Τορίνο. Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Αντιμετώπισε κάποια προβλήματα με τον Λιχστάινερ, αλλά από εκεί και πέρα είχε καλή παρουσία στα 90 λεπτά της ήττας από την Γιουβέντους με 3-2.
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Δεν αγωνίστηκε στη νίκη επί της Κάλιαρι με 1-0 λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί. Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Κάλιαρι και σε ακόμη ένα ματς της Βερόνα ήταν μεταξύ των διακριθέντων, έχοντας σταθερή απόδοση και εξαιρετικές επεμβάσεις. Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Όχι απλά έπαιξε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Κάλιαρι, αλλά χάρη στο δικό του γκολ η Βερόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 89ο λεπτό με 1-0.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε):  Ήταν και πάλι βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Τσεζένα και είχε κάποιες καλές επεμβάσεις. Στο γκολ δεν ευθύνεται, καθώς μπήκε με εκτέλεση πέναλτι. Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Τσεζένα, αλλά στο 17ο λεπτό αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.
Γιάννης Φετφατζίδης (Τζένοα): Δεν ήταν στην αποστολή της Τζένοα για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάρμα (1-2). Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ο 22χρονος αμυντικός αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ης εκτός έδρας ισοπαλίας με την Βετσέντζα (0-0). Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-0 επί της Τσεζένα, εντός έδρας. Γιάννης Νικολίτσας (Προ Βερτσέλι): Δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι της Primavera με την Μπολόνια, που κέρδισε 2-1 λόγω ενός μικροτραυματισμού. Τάσος Δώνης (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Το παιχνίδι της ομάδας του αναβλήθηκε. Άλμπερτ Ρούσος (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Δεν έγινε το παιχνίδι της Γιουβέντους. ΙΣΠΑΝΙΑ Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Ο έμπειρος αμυντικός ξεκίνησε βασικός στην έδρας της Εϊμπάρ και από τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, φέρει ευθύνη μόνο σε αυτό του 90ο λεπτού, το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-3.
r
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής για το ματς με την Εϊμπάρ, λόγω του γνωστού τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί. Κώστας Ρουγκάλας (Ατλέτικο Μαδρίτης Β): Δεν ήταν στην αποστολή της δεύτερης ομάδας της Ατλέτικο για το εντός έδρας παιχνίδι με την Σεστάο Ρίβερ. ΑΓΓΛΙΑ Γιώργος Σαμαράς (Γουέστ Μπρόμ):  Μπήκε στα 3 τελευταία της κανονικής διάρκειας στο «Άνφιλντ», αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να αποφύγει την ήττα με 2-1 από την Λίβερπουλ. Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Είδε από τον πάγκο την Σάντερλαντ να κερδίζει 3-1 την Στόουκ. Κώστας Σταφυλίδης (Φούλαμ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μίντλεσμπρο, αλλά αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό. Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικός και νικητής (2-0) στον «εμφύλιο» με την Φούλαμ του Κώστα Σταφυλίδη. Ηλίας Πολίμος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Η Νότιγχαμ αυτή την εβδομάδα είχε ρεπό. ΓΕΡΜΑΝΙΑ Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρντμουντ): Έπαιξε βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στο Αμβούργο έχοντας σχετικά καλή απόδοση, αν και εμπλέκεται στην φάση από την οποία ξεκίνησε το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του (0-1).
Κυργιάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν έπαιξε στην εντός έδρας ισοπαλία με την Πάντερμπον λόγω του τραυματισμού του στον ώμο. Στέφανος Καπίνο (Μάιντζ): Έμεινε εκτός αποστολής του 1-1 με την Γκλάντμπαχ. Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ, όπου η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την ήττα με 1-0. Αλέξανδρος Καρτάλης (Γκρόιτερ Φιρτ Β'): Έπαιξε βασικός και στα 90 λεπτά με την U-23 της Γκρόιτερ Φιρτ, στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Σάλμπινγκ-Χέινινγκ. Θανάσης Ράπτης (Στουτγκάρτερ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 3-0 επί της Χάνσα Ρόστοκ. Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου ΙΙ): Έπαιξε βασικός και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 2-1 επί της Μπάγερουθ. Παναγιώτης Αρναούτογλου (Καρλσρούη): Δεν ξεκίνησε βασικός στον αγώνα της U-19 με την Βάλντοφ Μάνχεϊμ, αλλά μπήκε στο 66ο λεπτό και βοήθησε στο να έρθει η νίκη με 4-2. Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Απουσίαζε από το παιχνίδι της U-23, καθώς στο προηγούμενο ματς είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρτα. Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη της U-17 επί της Ντούισμπουργκ με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο 25χρονος μέσος, που αγωνίστηκε σε όλο το ματς με την Αρούκα, την οποία η Μπενφίκα κέρδισε 4-0. Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετουμπάλ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπελενένσες. ΟΛΛΑΝΔΙΑ Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και με καλή απόδοση σε ακόμη ένα παιχνίδι της Βίλεμ. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρέθηκε να χάνει 1-0 στην έδρα της από την Χέρενφεϊν τελικά έκανε την ανατροπή και κέρδισε 2-1. Νίκος Ιωαννίδης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής στο 0-0 με τον Άγιαξ. Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν μπήκε στην αποστολή της Τσβόλε για το ματς με τον Άγιαξ. Τζέιμς Ευμορφίδης (Άγιαξ Α1): Δεν ήταν στην αποστολή του Άγιαξ για το παιχνίδι με την Αϊντχόφεν, η οποία κέρδισε 1-0 στο Άμστερνταμ. ΒΕΛΓΙΟ Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Οστάνδη και μόλις η ομάδα του καθάρισε το παιχνίδι (3-0), έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό. Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπορεί να έπαιξε βασικός, αλλά η Σαρλερουά γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κορτράικ. Απόστολος Βέλλιος (Λιρς): Αν και ήταν η χρυσή αλλαγή κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης, στη νίκη με 3-1 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε λεπτό. Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Αν και κλήθηκε στην Εθνική ομάδα, είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Σταντάρ Λιέγης. Νίκος Ρούμπος (Τούμπιζε): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την KSVK. Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος (Ουνιόν): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 επί της Γκρίμπενγκεν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό. ΤΟΥΡΚΙΑ Φάνης Γκέκας (Ακχίσαρ): «Άσφαιρος» μετά από τρεις εβδομάδες έμεινε ο 34χρονος επιθετικός, με αποτέλεσμα η ομάδα του να γνωρίσει την βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Μπουγιοκσεχίρ. Aβραάμ Παπαδόπουλος (Τραμπζονσπορ): Ο έμπειρος αμυντικός δεν αγωνίστηκε λόγω του τραυματισμού του στο ζυγωματικό και η Τραμπζονσπόρ έχασε 3-0 από την Καραμπουκσπορ. ΡΟΥΜΑΝΙΑ Βασίλης Πλιάτσικας (Άστρα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βιτορούλ. Γιάννης Αραμπτζής (Άστρα): Έμεινε εκτός αποστολής για το ματς με την Βιτορούλ. Λεωνίδας Παναγόπουλος (Ουνιβερσιτατέα Κλουζ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Παντούρι, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0. ΑΥΣΤΡΙΑ Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης της Ραπίντ επί της Ριντ με 2-1. ΠΟΛΩΝΙΑ Ανέστης Αργυρίου (Ζαβίσζα): Ήταν βασικός στην ήττα με 3-0 από τον Πόγκον. Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Λέχια Γκντανσκ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Κρακοβίας. ΟΥΓΓΑΡΙΑ Κωνσταντίνος Οικονόμου (ΜΤΚ Βουδαπέστης): Ο νεαρός αμυντικός έπαιξε την Πέμπτη και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-0 επί της Καποσβάρ.  http://www.gazzetta.gr