Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΟΣΦΠ ( 2- 2) :Εμφραγμα στο 90' (video)

ΚΥΡΙΑΚΗ 22-11-2009

Σκόνταψε στα Γιάννινα ο Ολυμπιακός..
Εκπληκτική ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΣ κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, ο οποίος στο 80' βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πλήρωσε τη χαλαρότητα, μην αντέχοντας στην πίεση των Ιωαννίνων που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90' με τον Μπακαγιόκο. Οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν ένα βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αν νικήσει την Κυριακή τον Αστέρα Τρίπολης θα πάει στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με 4 βαθμούς διαφορά.
Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ με τον Στολτίδη μόλις στο τρίτο λεπτό, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ο ΠΑΣ στη συνέχεια ....

πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με έναν πρώην "ερυθρόλευκο" δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη. Ο Μενδρινός από αριστερά με σέντρες και εκτελέσεις φάουλ έδινε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να απειλήσουν από τον αέρα, όμως, τόσο ο Σαϊτιώτης στο 5', όσο και ο Μαϊστόροβιτς στο 7' δεν σημάδεψαν σωστά και έστειλαν την μπάλα κοντά στο δοκάρι.
Η πίεση των γηπεδούχων είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους πρωταθλητές που δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σωστά και να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή, καθώς έκαναν πολλά λάθη και αδυνατούσαν να κρατήσουν για αρκετή ώρα την μπάλα στην κατοχή τους.
Στο 24' το σύνολο του Ζίκο κατάφερε και βρήκε τη λύση επιθετικά από στημένη φάση, εκεί όπου αμυντικά έδειχνε να έχει αρκετά προβλήματα. Ο Ζαϊρί εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Ζεβλάκοφ με έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε σημείο όπου ο Ελευθερόπουλος δεν μπορούσε να αντιδράσει.
Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων τα Γιάννινα έδειξαν να τα έχουν χαμένα. Μαρέσκα, Ντουντού και Στολτίδης είχαν κυριαρχήσει στη μεσαία γραμμή και με τους Γκαλίτσιο, Ραούλ Μπράβο να ανεβαίνουν από τα άκρα, ο Ολυμπιακός έφτανε εύκολα κοντά στην περιοχή του Ελευθερόπουλου. Από το 30' έως το 40' οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τρεις ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, χωρίς να το καταφέρουν.
Ο ΠΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και είχε κλείσει στα καρέ του τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Ζίκο όχι μόνο δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να προσπαθούν να διώξουν μακριά την μπάλα. Μέχρι το 69' οι γηπεδούχοι είχαν χάσει αρκετές σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση και παραλίγο να το πληρώσουν όπως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά ο Ελευθερόπουλος πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση στερώντας από τον Ντουντού το 2-0.
Ο Παράσχος έριξε στη μάχη όποιο επιθετικό όπλο διέθετε κυνηγώντας την ισοφάριση, αλλά αντί γι αυτό τα Γιάννινα δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μήτρογλου στο 80'. Οι "ερυθρόλευκοι" φαίνεται ότι χαλάρωσαν έχοντας στο μυαλό τους το κρίσιμο παιχνίδι με την Αλκμααρ στην Ολλανδία για το Τσάμπιονς Λιγκ, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ που συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε. Ο Τζάνης στο 83' γιόρτασε τις 100 συμμετοχές του με τα Γιάννινα σκοράροντας με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπακαγιόκο εκμεταλλεύτηκε τη λάθος θέση του Ραούλ Μπράβο, ο οποίος θα έπρεπε να τον μαρκάρει, και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2, βάζοντας "φωτιά" στις κερκίδες.
Ετσι ο ΠΑΣ κράτησε το αήττητο στην έδρα του για 24ο παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός στα τελευταία πέντε του παιχνίδια μετράει μόνο μία νίκη. Μάλιστα οι "ερυθρόλευκοι" στα πρώτα τους επτά παιχνίδια της περιόδου δεν είχαν δεχθεί γκολ, ενώ στα τελευταία επτά έχουν δει την εστία τους να παραβιάζεται δέκα φορές.
Γήπεδο: Οι Ζωσιμάδες Εθνικό
Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος ): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς (67' Κοντογουλίδης), Βάντερσον, Μπαλάφας, Κανακούδης (82' Μπουχάν), Μενδρινός, Τζάνης, Ντιμπαλά (77' Μπακαγιόκο), Σαϊτιώτης.
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ραούλ Μπράβο, Στολτίδης (74' Στολτίδης), Ντουντού, Μαρέσκα, Ζαϊρί, Οσκαρ (82' Ντομί), Μήτρογλου.
Η εξέλιξη του αγώνα
3' Κόρνερ Ζαϊρί από τα δεξιά, άστοχη έξοδος του Ελευθερόπουλου, ο Στολτίδης ανάμεσα σε όμιλο παικτών επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι
5' Σέντρα Μενδρινού από τα αριστερά, ο Σαϊτιώτης στα δεξιά της περιοχής αμαρκάριστος επιχείρησε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, χωρίς να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη
7' Φάουλ Μενδρινού από τα αριστερά, ο Μαϊστόροβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι
13' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντιμπαλά για φάουλ στον Γκαλίτσιο
22' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κώτσιο για φάουλ στον Γκαλίτσιο
24' 0-1ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ Ζαϊρί από τα δεξιά, ο Ζεβλάκοφ από τα αριστερά της περιοχή νίκησε στον αέρα τον Μπαλάφα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ελευθερόπουλου, ο οποίος εκτινάχθηκε χωρίς να καταφέρει να αποκρούσει
28' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Κανακούδη για φάουλ στον Μήτρογλου
32' Ωραίος συνδυασμός του Μαρέσκα με τον Ζαϊρί, σέντρα του τελευταίου από τα δεξιά, ο Οσκαρ αμαρκάριστος στα αριστερά της περιοχής επιχείρησε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
34' Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ολυμπιακού, σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ανάποδο ψαλίδι του Ντουντού από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
40' Σέντρα Ραούλ Μπράβο από τα αριστερά, ο Ντουντού πρόλαβε τον Κώτσιο στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
44' Κάθετη μπαλιά του Τζάνη, ο Ντιμπαλά έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Γκαλίτσιος έτρεξε και κάλυψε αναγκάζοντας τον παίκτη των Ιωαννίνων να πλασάρει από τα αριστερά της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

46' Λάθος του Ζεβλάκοφ που γλιστρώντας πάσαρε στον Τζάνη, ο Πολωνός έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφτασε στον Κανακούδη που επιχείρησε το βολέ στην κίνηση, αναγκάζοντας τον Νικοπολίδη να διώξει δύσκολα στην αριστερή του γωνία
52' Σέντρα Μενδρινού από τα αριστερά, ο Σαϊτιώτης από το σημείο του πέναλτι κοντρόλαρε και επιχείρησε το σουτ, ο Ζεβλάκοφ έβαλε την κόντρα και έκοψε
56' Σέντρα Μπαλάφα από δεξιά, ο Τζάνης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων
65' Ο Ντάσιος πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες του Ολυμπιακού και επιχείρησε τη σέντρα σουτ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
67' ΑΛΛΑΓΗ Ο Κοντογουλίδης στη θέση του Μαϊστόροβιτς
69' Φάουλ Ζαϊρί από τα δεξιά, κεφαλιά του Ντουντού από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Ελευθερόπουλος απογειώθηκε και κατάφερε να αποκρούσει εκπληκτικά, στερώντας από τον Βραζιλιάνο το γκολ
72' Κόρνερ Ζαίρί, ο Ελευθερόπουλος έπεσε πάνω στον Κοντουγουλίδη και έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ο Μαρέσκα επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ
74' ΑΛΛΑΓΗ Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του Στολτίδη
77' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Ντιμπαλά
78' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Οσκαρ πέταξε την μπάλα μπροστά και έβαλε στην πλάτη του τον Κώτσιο που τον πίεζε, αλλά ο Ελευθερόπουλος "διάβασε" σωστά τη φάση και βγήκε έξω από την περιοχή διώχνοντας την τελευταία στιγμή με τα πόδια
80' 0-2ΓΚΟΟΟΛ Ο Ντουντού έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Μήτρογλου έφυγε από κανονική θέση και μόνος απέναντι από τον Ελευθερόπουλο με σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία
82' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντομί στη θέση του Οσκαρ
82' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπουχάν στη θέση του Κανακούδη
83' 1-2ΓΚΟΟΟΛ Ο Τζάνης στο 100ό του παιχνίδι με τη φανέλα του ΠΑΣ εξαπόλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης βρήκε την μπάλα, η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα
84' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Μαρέσκα
87' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ντομί για φάουλ στον Ντάσιο
89' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Γιάννη Παπαδόπουλο που κλώτσησε την μπάλα
90' 2-2ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ του Ντάσιου ,ο Μπακαγιόκο αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, ο οποίος έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει
90' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ραούλ Μπράβο που κλώτσησε την μπάλα