Πεντάστερος!!!!!

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΙΟΥ 2009
Πεντάστερος!!!!!novasports.gr (videos)

O Διαμαντίδης σηκώνει μαζί με τον Αλβέρτη τον 5ο ευρωπαϊκό τίτλο του ΠαναθηναϊκούΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΡΟΥΜΟΥΣΗΣ

Ο μεγάλος Παναθηναϊκός σήκωσε την πέμπτη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας του νικώντας στον τελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-71. Η πράσινη αρμάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε Ρώσους -αλλά και διαιτητές- με μία παλικαρίσια εμφάνιση στην "O2 World" του Βερολίνου και πρόσθεσε στη φανέλα της το πέμπτο αστέρι.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 23 πόντους 51-28 στο 21', αλλά η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στο παιχνίδι και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους σε έναν συγκλονιστικό τελικό. Η διαιτησία βοήθησε την εμφανώς βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο ΤΣΣΚΑ να μειώσει στον ένα πόντο (70-69) 25" πριν το φινάλε της αναμέτρησης και το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους 5,8" πριν τη λήξη είχε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το σκορ στο 73-71. Ο Ραμούνας Σισκάουσκας ανέλαβε την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όμως αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε με τη μπάλα να... μπαίνει και να βγαίνε από το καλάθι του Παναθηναϊκού και οι "πράσινοι" επανήλθαν στην κορυφή της Ευρώπης.

Απίστευτος ρυθμός...
Ο Παναθηναϊκός μπήκε... αναγνωριστικά στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε προβάδισμα πότε δύο και πότε τεσσάρων πόντων. Οι πράσινοι πήραν κεφάλι στο 7' με τέσσερις εύστοχες βολές του Νίκολα Πέκοβιτς μετά από φάουλ και τεχνική ποινή στον Βίκτορ Κριάπα. Η "καταιγίδα", όμως, ήρθε λίγο αργότερα. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έπαιζαν σκυλίσια άμυνα και επέβαλαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι.

Τα ποσοστά τους έξω από τη γραμμή των τριών πόντων ήταν άκρως εντυπωσιακά (8/14 54%) με την ΤΣΣΚΑ να μην έχει βρει σε όλο το πρώτο ημίχρονο τον στόχο. Ως εκ τούτου η διαφορά γρήγορα πήρε διαστάσεις και με τρίποντο του Ντρου Νίκολας στο τέλος της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα με 20 πόντους (48-28). Οι Ρώσοι ήταν τραγικοί. Προσπαθούσαν να πάνε σε σετ επιθέσεις και δεν ήταν λίγες οι φορές που τους έμεινε η μπάλα στα χέρια, ενώ σημαντικό πρόβλημα υπήρχε και στην αντιμετώπιση των πικ εν ρολ του Παναθηναϊκού.

Πράσινο black out με... happy end
Η τρίτη περίοδος δεν εξελίχθηκε όπως θα την ήθελε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έπεσε στην παγίδα της ΤΣΣΚΑ και απώλεσε σημαντικό προβάδισμα. Οι πράσινοι σκόραραν μόνο οκτώ πόντους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο με την ΤΣΣΚΑ να βάζει 18. Ο Τράγιαν Λάνγκντον πήρε μπροστά, ενώ οι διαιτητές έκαναν ό,τι μπορούσαν για να σπρώξουν τους Ρώσους.

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο και έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (56-50) επτά λεπτά πριν από το τέλος του τελικού. Ακολούθησε ένα επί μέρους σκορ 9-2 για τον Παναθηναϊκό απόρροια του εκπληκτικού σε εκείνο το διάστημα Στράτου Περπέρογλου. Παρ' όλα αυτά οι Ρώσοι επέστρεψαν και τρία λεπτά πριν το φινάλε μείωσαν στους πέντε (65-60). Ο Βασίλης Σπανούλης απάντησε με τρίποντο και έστειλε εκ νέου τη διαφορά στους οκτώ πόντους.

Στη συνέχεια οι "πράσινοι" σκόραραν μόνο από τη γραμμή του φάουλ, οι παίκτες του Μεσίνα πέτυχαν δύο τρίποντα, κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, αλλά η τελευταία πινελιά ενός συναρπαστικού τελικού, όπως προαναφέραμε είχε "πράσινο" χρώμα...

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-28, 56-46, 73-71.

Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Αρτεάγκα (Ισπανία), Μπαχάρ (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 13 (3), Περπέρογλου 6 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 13 (3), Νίκολας 7 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 6, Γιασικεβίτσιους 10 (3)
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Έτορε Μεσίνα): Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 13 (2), Χόλντεν 14, Λόρμπεκ 5, Λάνγκντον 13 (1), Καούν 3, Κριάπα 9 (1), Πλάνινιτς 5, Μόρις

• Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του θεσμού που κατακτά το τρόπαιο με τρίτη διαφορετική ομάδα. Προηγήθηκαν οι κατακτήσεις με την Μπαρτσελόνα (2003) και με τη Μακάμπι (2004, 2005).

• Ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο τρίτος Ελληνας παίκτης που αναδεικνύεται MVP του Final-4. Πρώτος τα κατάφερε το 2006 ο Παπαλουκάς (ΤΣΣΚΑ M.) και ακολούθησε το 2007 ο Διαμαντίδης.