Δευτέρα 11 Ιουλίου 2011

Στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα η Κολομβία Με σκόρερ τον Φαλκάο νίκησε 2-0 τη Βολιβία

Στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα προκρίθηκε η Κολομβία την Κυριακή αφού επικράτησε με 2-0 της Βολιβίας που αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.
Με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να.. πετυχαίνει δύο τέρματα στα πρώτα 30 λεπτά (14', 29'πεν.) η ομάδα του Ερνάν Ντάριο Γκόμεζ επικράτησε 2-0 και με 7 βαθμούς τερμάτισε πρώτη στον Α΄ όμιλο.
Ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Κάρλος Σάντσες, αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο με την Κολομβία. Η Βολιβία αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με μόλις 1 βαθμό (ισοπαλία με Αργεντινή).
Μένει να γίνει γνωστή η δεύτερη ομάδα του ομίλου που θα περάσει στην οκτάδα και θα είναι μία εκ των Αργεντινής ή Κόστα Ρίκα, με την Αλμπισελέστε να θέλει πάση θυσία τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (12/07, 03:45).
Η Κόστα Ρίκα περνάει ακόμη και με ισοπαλία, καθώς έχει μία νίκη έναντι δύο ισοπαλιών της «οικοδέσποινας» του τουρνουά.(ΒΗΜΑ)