Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

ΠΙΕΡΙΑ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ, ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟ ΚΑΙ ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το τοπικό ντέρμπι Εθνικός Κατερίνης-ΓΑΣ Σβορώνου. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο ενώ χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για γκόλ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο Σβορώνος ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, είχαν δυο δοκάρια αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Σιημητρά.
Ο Βατανιακός στο γήπεδό του πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και έμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία ένα βαθμό πίσω από την κορυφή. Με αντίπαλο τον Απόλλωνα Αμμοχωρίου είχε την πλήρη εδαφική υπεροχή η οποία καρποφόρησε πέντε λεπτά πριν τη λήξη όταν ο Αγγελάκης που 10 λεπτά νωρίτερα είχε ....περάσει σαν αλλαγή έκανε το 1-0.
Η ΑΕ Ποντίων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Μακροχώρι επί της Ένωσης Αποστόλου Παύλου με 3-2 και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Παπαγιαννόπουλος στο 6' με πέναλτι, Κεστελίδης στο 24' και Βεϊδαμενίδης στο 78' ενώ για τη γηπεδούχο ομάδα σκόραραν οι Τσακαλίδης στο 38' και Γιάννου στο 65'.