Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2009

Η Γαλατά τιμώρησε τον Παναθηναϊκό (video)

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2009

Οι παίκτες της Γαλατά πανηγυρίζουν στο ΟΑΚΑ Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν ξεκίνησε με το δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά ηττήθηκε στο "Σπύρος Λούης" από την Γαλατασαράι με 3-1, δυσκολεύοντας έτσι τα πράγματα για την πρώτη θέση του ομίλου. Διπρόσωποι οι "πράσινοι" προδόθηκαν από την άμυνα τους, αλλά ήταν άτυχοι και επιθετικά.

Γήπεδο: "Σπύρος Λούης"
Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

Παναθηναϊκός (Χενκ τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μαρίνος, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (49' Νίνης), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης , Χριστοδουλόπουλος (50' Πετρόπουλος), Λέτο, Σαλπιγγίδης.
Γαλατασαράι (Φρανκ Ράικαρντ): Λέο Φράνκο, Σαμπρί, Εμρέ Ασίκ, Εμρέ Γκιουνκόρ (24' Ουγκούρ Ουκάρ), Χακάν Μπαλτά, Κεϊτά (72' Μπαρίς Οζμπέκ), Σαρπ, Μεχμέτ Τοπάλ, Κιούελ, Ελάνο (62' Αρντά), Μπάρος.

Η εξέλιξη του αγώνα

• Ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Μαρίνου
    5' 0-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Μπάρος πέρασε σαν σταματημένο τον Σαριέγκι κοντά στη μεσαία γραμμή, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά. Ο Γκαλίνοβιτς δεν συνεννοήθηκε με τον Μαρίνο, ο τελευταίος στο ύψος του πέναλτι με τάκλιν αντί να διώξει έστρωσε στον Ελάνο, ο οποίος με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στην κενή εστία
    11' Ελάνο και Κεϊτά άλλαξαν ανενόχλητοι την μπάλα, ο τελευταίος βγήκε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς και πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κροάτη γκολκίπερ, ο Μπιάρσμιρ είχε γυρίσει και έδιωξε αν και η "στρογγυλή θεά" δεν κατευθυνόταν προς την εστία
    15' Σουτ Σπυρόπουλου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα δεν βρήκε στόχο
    19' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Σαριέγκι για φάουλ στον Κιούελ. Ο Βάσκος χάνει το επόμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού
    24' Σέντρα Σπυρόπουλου από αριστερά, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πιο μπροστά από όπου βρισκόταν ο Σαλπιγγίδης, ο οποίος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά
    24' ΑΛΛΑΓΗ Ο Ουγκούρ Ουκάρ στη θέση του Εμρέ Γκουνγκούρ
    27' Ο Μπάρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Τσέχος μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή από αριστερά και επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα δίπλα από το δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
    34' Σέντρα Κιούελ από τα αριστερά, ο Γκαλίνοβιτς βρήκε την μπάλα τόσο, όσο χρειαζόταν για να της αλλάξει πορεία και να δυσκολέψει τον Μπάρος να πλασάρει
    35' Ο Κεϊτά εκτέλεσε πλασαριστά το κόρνερ, ο Ελάνο ανενόχλητος από τα δεξιά της περιοχής επιχείρησε το σουτ, ο Βραζιλιάνος δεν βρήκε στόχο
    41' Σουτ του Κιούελ από τα αριστερά της περιοχής, ο Γκαλίνοβιτς έπεσε και μπλόκαρε
    44' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Λεο Φράνκο για καθυστέρηση
    45' Σουτ Κατσουράνη από πολύ μακριά, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

47' 0-2 ΓΚΟΟΟΛ Ο Μπάρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας για ακόμα μία φορά, πέρασε και τον Γκαλίνοβιτς που είχε επιχειρήσει την έξοδο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα
    49' ΑΛΛΑΓΗ Ο Νίνης στη θέση του Κατσουράνη
    50' ΑΛΛΑΓΗ Ο Πετρόπουλος στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
    53' Σέντρα Νίνη από τα δεξιά, ο Λέτο στην καρδιά της άμυνας αμαρκάριστος, επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Αργεντινός δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε και την έστειλε άουτ
    54' Σουτ Νίνη έξω από την περιοχή, ο Λέο Φράνκο έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε
    55' Κάθετη μπαλιά του Ζιλμπέρτο Σίλβα, ο Σπυρόπουλος πέρασε ανάμεσα από το αμυντικό δίδυμο των Τούρκων, επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι
    56' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Σπυρόπουλο
    57' 0-3 ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ του Ελάνο, ο Σαριέγκι δεν έβαλε καλά το πόδι του και στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Γκαλίνοβιτς
    59' Σουτ Λέτο από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, ο Λέο Φράνκο έδιωξε σε κόρνερ
    60' Σουτ Νίνη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λ΄θγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
    61' Σουτ Πετρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι
    62' ΑΛΛΑΓΗ Ο Αρντά στη θέση του Ελάνο
    67' Οποτε η μπάλα φτάνει στον Γκαλίνοβιτς, οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού γιουχάρουν
    68' Σουτ του Μπάρος από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
    69' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Εμρέ Ασίκ
    72' ΑΛΛΑΓΗ Ο Μπαρίς Οζμπέκ στη θέση του Κεϊτά
    76' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ουκάρ για φάουλ στον Μαρίνο
    78' 1-3 ΓΚΟΟΟΛ Ωραία κάθετη μπαλιά του Καραγκούνη, ο Σαλπιγγίδης βγήκε μόνος απέναντι από τον Λέο Φράνκο και με σουτ μείωσε σε 3-1
    81' Ο Μπάρος μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Μπιάρσμιρ πρόλαβε τον Τσέχο και έκοψε πριν προλάβει να σουτάρει
    83' Ο Σαλπιγγίδης γύρισε από τα δεξιά, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αμαρκάριστος από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ
    84' Ο Μπάρος βγήκε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς, ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κατάφερε και μπλόκαρε την μπάλα
    89' Ο Λέτο τροφοδότησε τον Νίνη, σουτ του τελευταίου από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ
    90+ Κόρνερ Λέτο από αριστερά, κεφαλιά του Πετρόπουλου, ο Λέο Φράνκο έπεσε και μπλόκαρε