Δευτέρα 31 Αυγούστου 2009

Σούπερ Λίγκα: Καθαρές νίκες μεγάλων με σκορ ...7-0

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός τις διπλασίασε, στη δεύτερη αγωνιστική και πρώτη ολοκληρωμένη μετά την αναβολή δύο παιχνιδιών της πρεμιέρας. Οι “πράσινοι” και η “Ένωση” πήραν αρκετά δύσκολα τους τρεις βαθμούς, ενώ πιο άνετα και εμφατικά έφτασαν στη νίκη Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Συνολικό σκορ για τους τέσσερις μεγάλους ...7-0.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο "Αλκαζάρ" μετά από 22 χρόνια Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο "Αλκαζάρ" μετά από 22 χρόνια Το καταπληκτικό γκολ του Έντσο Μαρέσκα σημάδεψε το ματς των Πειραιωτών στη Λάρισα, όπου οι παίκτες του Κετσπάγια έσπασαν μία παράδοση 22 ετών, αφού οι "ερυθρόλευκοι" είχαν να δουν νίκη στο "Αλκαζάρ από το 1987! Ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0, με τον Λεονάρντο να πετυχαίνει το άλλο τέρμα της ομάδας. Σόου Κουτσιανικούλη στην “Τούμπα”, αφού ο νεαρός εξτρέμ δημιούργησε δύο γκολ και πέτυχε άλλο ένα, οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στο 3-0 επί του Λεβαδειακού.

Χωρίς να καταφέρει να πείσει, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τη Skoda Ξάνθη στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τον Κώστα Κατσουράνη. Έτσι οι “πράσινοι” μπόρεσαν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον εκπληκτικό Νέμεθ και τον Σάχα, που έκανε αρκετές καίριες επεμβάσεις, η ΑΕΚ νίκησε πολύ δύσκολα τον Ατρόμητο 1-0 στο Περιστέρι. Το γκολ της “Ένωσης” πέτυχε ο Μπλάνκο.

Ο Κώστας Μενδρινός ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός, αφού ο 24χρονος χαφ μοίρασε δύο ασίστ και οδήγησε τον “Άγιαξ της Ηπείρου” στη νίκη 2-0. Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Πανιώνιος και Εργοτέλης, ενώ η Καβάλα ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της από τον Αστέρα Τρίπολης. Εικόνες ντροπής το Σάββατο στο “Καυτανζόγλειο” με οπαδό να επιτίθεται στον Μιχάλη Σηφάκη. Αποτέλεσμα ήταν να καθυστερήσει 45 λεπτά η έναρξη του ντέρμπι Ηρακλής-Άρη. Το τελικό σκορ 2-2 με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίο θέαμα.

Επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο και Κυριακή 12-13 Σεπτεμβρίου (αναλυτικά το πρόγραμμα θα οριστεί τις επόμενες μέρες)