Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2009

Στάνταρ(τ) στους "16"

ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009

Εξαλλοι πανηγυρισμοί στον Ολυμπιακό για το γκολ του Στολτίδη... Πλώρη για τους "16" της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έχει βάλει ο Ολυμπιακός που "σκότωσε" την Σταντάρ Λιέγης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 37' με τον Ντε Καμάργκο, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδος έδειξαν χαρακτήρα και γύρισαν το παιχνίδι με τους Μήτρογλου (43'), Στολτίδη (93'), διευρύνοντας τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από την Αλκμααρ και στους πέντε από την Στραντάρ Λιέγης.

Ο Ζ'ίκο είχε ζητήσει νίκη με...
θέαμα και τελικά το θέλημα του οι παίκτες το έκαναν πραγματικότητα. Οι "ερυθρόλευκοι" διόρθωσαν τα αμυντικά κενά του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη κυνήγησαν το τρίποντο, το οποίο κατέκτησαν στις καθυστερήσεις. Αν η Σταντάρ είχε κρατήσει το 1-1 μέχρι το τέλος το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Μπολάτ. Πλέον αν ο Ολυμπιακός δεν ηττηθεί στο Βέλγιο θα έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και μετά τον Ιανουάριο, ενώ μπορεί στους να περάσει στους "16" ακόμα και αν δεν νικήσει άλλο παιχνίδι.
Οι αρχικές επιλογές των δύο... στρατηγών
Ο Ζίκο παρέταξε τον Ολυμπιακό χωρίς εκπλήξεις και με επιθετικό σύστημα (4-2-3-1), αν και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μήτρογλου. Ο Βασίλης Τοροσίδης δεν είχε πυρετό, αλλά προτιμήθηκε να παραμείνει στον πάγκο, καθώς ο οργανισμός του ήταν εξασθενισμένος από την ίωση. Ετσι τη θέση του διεθνούς αμυντικού στο δεξί άκρο της άμυνας πήρε ο Ζεβλάκοφ, ενώ στο αριστερό ξεκίνησε ο Ραούλ Μπράβο. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Μαρέσκα, Ντουντού, ενώ στα άκρα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Ζαϊρί, Γκαλέτι. Πίσω από τον Μήτρογλου με ρόλο να βοηθάει προς τα αριστερά τον Ζαϊρί, ήταν ο Οσκαρ.
Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τη Σταντάρ με σύστημα παρόμοιο με αυτό του Ολυμπιακού. Η μόνη διαφορά ότι ο Μανγκαλά είναι παίκτης που δεν διαθέτη επιθετικές αρετές, όπως ο Μαρέσκα. Την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Σαρ, Καμοτσάτο, ως κόφτης αγωνίστηκε ο Μανγκαλά και λίγο πιο μπροστά του ο Βίτσελ. Αριστερά στη μεσαία γραμμή ήταν ο Γιοβάνοβιτς και δεξιά ο Νταλμά, ενώ πίσω από τον Μποκανί προτιμήθηκε ο Ντε Καμάργκο, ο οποίος στο Βέλγιο παίζει και ως παρτενέρ του 25χρονου άσου από το Κονγκό.
Γρήγορος ρυθμός στο ξεκίνημα
Οι δύο ομάδες έδειξαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα τις προθέσεις του για επιθετικό ποδόσφαιρο, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ντουντού έχασε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης, ενώ στο 2' ο Μποκανί σε τετ α τετ που είχε με τον Νικοπολίδη έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να "κλείσει" τους Βέλγους στα καρέ τους, όμως, με τον Οσκαρ να είναι εκτός κλίματος και τον Ζαϊρί να κάνει πολλά λάθη, το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο.
Ο Μποκανί ταλαιπωρούσε συνεχώς τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και δημιουργούσε ρήγματα στα μετόπισθεν, ενώ ο Ραούλ Μπραβό από τα αριστερά έχανε συνεχώς τον αντίπαλο του και έβγαζε τους Βέλγους σε θέσης βολής. Στο 16' ήταν ο Μαρέσκα που έσωσε τους "ερυθρόλευκους", ενώ στο 23' ο Ιταλός έδιωξε την μπάλα από το γύρισμα του Νταλμά.
Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή, γι αυτό και οι παίκτες του Ζίκο προσπαθούσαν να νικήσουν τον Μπολάτ από μακριά. Στο 24' ο ο Γκαλέτι είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να σταματάει στο δεξί δοκάρι.
Ο Ραούλ Μπράβο ο αδύναμος κρίκος..
Ο Μπόλονι είχε βρει την αχίλλειο πτέρνα των πρωταθλητών Ελλάδος, που ήταν το αριστερό άκρο της άμυνας, γι αυτό και πέρασε από τα δεξιά τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος μέχρι το πρώτο μισάωρο ήταν εντελώς ακίνδυνος, καθώς ο Ζεβλάκοφ τα είχε πάει εξαιρετικά πάνω του. Ο άσος της Σταντάρ στο 37', έχοντας ξεφύγει από την επιτήρηση του Ραούλ Μπράβο, έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Ντε Καμάργκο δεν αστόχησε βάζοντας τους Βέλγους μπροστά στο σκορ.
Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού δεν "πάγωσαν" από το γκολ της Σταντάρ και συνέχισαν να τραγουδούν, δίνοντας το έναυσμα για την αντεπίθεση. Ετσι πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γυριστή κεφαλιά του Μήτρογλου στο 43', ύστερα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι.
Ανοικτό παιχνίδι και στο δεύτερο
Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο για τον Μποκανί, ο οποίος έβγαινε κερδισμένος σε όλες τις μονομαχίες με τους παίκτες του Ολυμπιακού και μετέφερε την πίεση στην περιοχή του Νικοολίδη. Στη μεσαία γραμμή δέσποζε η παρουσία του Μαρέσκα. Ο Ιταλός ηρεμούσε όσο μπορούσε το παιχνίδι των "ερυθρόλευκων" και με κοντινές πάσες προσπαθούσε να κρατήσει όσο γινόταν την μπάλα στην κατοχή της ομάδος του.
Ο Οσκαρ είχε ανεβάσει την απόδοση του, γι αυτό και ο Ζίκο τον διατήρησε στον αγώνα σε αντίθεση με τον Ζαϊρί που έδωσε τη θέση του στον Στολτίδη. Ούτε αυτή η κίνηση απέδωσε καρπούς για τον Βραζιλιάνο που έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να βρει ανοικτούς διαδρόμους προς της περιοχή του Μπολάτ και προσπαθούσε να απειλήσει με σέντρες από τα πλάγια. Οι μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι ήταν από στημένες φάσεις και με τον Μέλμπεργκ.
Αντίθετα η Σταντάρ με τη μορφή των αντεπιθέσεων κατάφερε να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη με τον Γιοβάνοβιτς. Ο Σέρβος άσος στο 49' είδε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 70' η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
Ολοι εναντίον του Μπολάτ
Ο Ζίκο δεν έκανε άλλες αλλαγές, αφού όσο περνούσε η ώρα έβλεπε τους παίκτες του να πιέζουν ολοένα και πιο πολύ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν οπισθοχωρήσει θέλοντας να κρατήσουν την ισοπαλία, ενώ πολλές φορές έκαναν θέατρο προφασιζόμενοι τραυματισμό για να καθυστερήσουν. Στο 20λεπτο τέταρτο ο Γκαλέτι ανέβασε στροφές, ο Μαρέσκα και ο Ντουντού πήραν ανάσες στο μαρκάρισμα από τον Στολτίδη και είχαν την ευκαιρία να δώσουν το κάτι παραπάνω και επιθετικά. Ο κόσμος είχε υπομονή, ο πάγκος του Ολυμπιακού το ίδιο και τελικά το αποτέλεσμα ήταν η ανατροπή.
Ο Μπολάτ είχε πάρει τη δόξα του Μποκανί κατεβάζοντας τα ρολά. Ο γκολκίπερ των πρωταθλητών Βελγίου κρατούσε μόνος του την ισοπαλία, την ώρα που οι συμπαίκτες του είχαν ξεμείνει από δυνάμεις. Στο 77' απόκρουσε το σουτ του Οσκαρ, ενώ στο 87' έκανε την απόκρουση του αγώνα στερώντας από τον Μαρέσκα το γκολ. Το ίδιο έκανε και στους Ντουντού, Γκαλέτι στα επόμενα δύο λεπτά.
Η άμυνα της ομάδας της Λιέγης δεν άντεξε και "λύγισε" στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Στολτίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας μετά από 23 μήνες. Τελευταία φορά ήταν και πάλι σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης (11/12/07). Μάλιστα τότε είχε στείλει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα.
Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Ολιβέιρα Αλβες Γκαρσία Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Γκαλέτι, Οσκαρ, Ζαϊρί (72' Στολτίδης), Μήτρογλου
Σταντάρ Λιέγης (Λάζλο Μπόλονι): Μπολάτ, Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Σαρ, Καμοτσάτο, Μανγκαλά, Βίτσελ, Νταλμά (48' Καρσελά), Ντε Καμάργκο (89' Νισέζ), Γιοβάνοβιτς, Μποκανί.
Η εξέλιξη του αγώνα
1' Σέντρα Γκαλέτι από δεξιά, ο Φελίπε στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντουντού, αλλά ο Βραζιλιάνος που επιχείρησε το σουτ στην κίνηση, την έστειλε πάνω από το δοκάρι
2' Αντεπίθεση της Σταντάρ, ο Μποκανί βγήκε μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
9' Σέντρα Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Σαρ στο δεύτερο δοκάρι έδιωξε σε κόρνερ προ του Μήτρογλου
16' Ο Ζαϊρί καθυστέρησε και έχασε την μπάλα, ο Μποκανί "τσίμπησε" και απέφυγε τον Μέλμπεργκ, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, ο Μαρέσκα γύρισε και με προβολή έδιωξε σε κόρνερ
18' Σουτ Ζαϊρί έξω από την περιοχή, ο Μπολάτ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα
23' Ο Μποκανί πέρασε από δεξιά τους Μαρέσκα, Μέλμπεργκ και έβγαλε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει και έδωσε την ευκαιρία στον αμαρκάριστο Νταλμά να επιχειρήσει το σουτ από αριστερά, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
24' Ο Γκαλέτι εξαπόλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπολάτ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού
26' Ο Μποκανί γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Νταλμά μόνος στο δεύτερο δοκάρι γύρισε, αλλά ο Μαρέσκα σε σωστή θέση πρόλαβε και έδιωξε
29΄Κάθετη μπαλιά του Μαρέσκα, σουτ Ζαϊρί αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπολάτ
35' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, η πάσα του Ντουντού προς τον Ραούλ Μπράβο δεν ήταν καλή και ο Μπολάτ μπλόκαρε
37' 0-1 ΓΚΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Γιοβάνοβιτς από τα δεξιά της περιοχής, ο Ντε Καμάργκο απέναντι από τον Νικοπολίδη με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη
41' Σέντρα Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Μέλμπεργκ βγήκε νικητής στον αέρα, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
43' 1-1 ΓΚΟΟΟΛ Ο Γκαλέτι εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα, πλασαριστά, ο Μήτρογλου στην καρδιά της άμυνας με γυριστή κεφαλιά "κρέμασε" τον Μπολάτ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα

48' ΑΛΛΑΓΗ Ο Καρσελά στη θέση του Νταλμά
49' Σέντρα του Μποκανί από τα αριστερά, ο Γιοβάνοβιτς κέρδισε τις κόντρες και επιχείρησε το σουτ από αριστερά της περιοχής, ο Νικοπολίδης πέταξε δύσκολα την μπάλα πάνω από το δοκάρι
52' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚίτρινη στον Μανγκαλά για φάουλ στον Γκαλέτι
53' Ο Παπαδόπουλος που είχε ξεμείνει στην επίθεση με τακουνάκι πάσαρε στον Γκαλέτι, σουτ του Αργεντινού από τα δεξιά της περιοχής, ο Μπολάτ έπεσε και μπλόκαρε
56' Φάουλ του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Μέλμπεργκ πετάχτηκε από το σημείο του πέναλτι και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι
64' Σέντρα Ζαϊρί από τα αριστερά, ο Ρότσα αντί να διώξει την μπάλα την έστειλε προς τη μικρή περιοχή και ο Μήτρογλου με ανάποδο ψαλίδι την πέταξε πάνω από το δοκάρι
70' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Μέλμπεργκ για φάουλ στον Μποκανί
70' Σουτ Γιοβάνοβιτς έξω από την περιοχή και από τα αριστερά, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι
71' Κάθετη μπαλιά του Βίτσελ, ο Ντε Καμάργκο με προβολή επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι
72' ΑΛΛΑΓΗ Ο Στολτίδης στη θέση του Ζαϊρί
75' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ Κίτρινη στον Ρότσα για χέρι
76' Σέντρα Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Μέλμπεργκ πιεζόμενος από τον Φελίπε επιχείρησε το πλασέ, ο Μπολάτ έπεσε και μπλόκαρε
77' Μακρινό σουτ του Οσκαρ, ο Μπολάτ έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε
84' Σέντρα Ραούλ Μπράβο από τα αριστερά, ο Ντουντού στόπαρε και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για φάουλ, καθώς ο Βραζιλιάνος έσπρωξε τον αντίπαλο του
87' Σουτ Μαρέσκα έξω από την περιοχή, ο Μπολάτ έπεσε στην αριστερή του γωνία και με τα ακροδάχτυλα πέταξε την μπάλα σε κόρνερ
88΄Σέντρα του Μαρέσκα από τα δεξιά, προβολή του Ντουντού στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπολάτ με τα πόδια έσωσε την ομάδα του
89' ΑΛΛΑΓΗ Ο Νισέζ στη θέση του Ντε Καμάργκο
90' Σουτ στην κίνηση του Γαλέτι έξω από την περιοχή, ο Μπολάτ με το αριστερό χέρι πέταξε την μπάλα σε κόρνερ
90' Γέμισμα του Παπαδόπουλου, ο Φελίπε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα πίσω, ο Μπολάτ είχε βγει από την εστία του και ο Σαρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε κόρνερ
90' 2-1 ΓΚΟΟΟΛ Κόρνερ Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Ραούλ Μπράβο βρήκε την μπάλα λίγο με το κεφάλι, ο Ντουντού από τη γραμμή της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε και έδωσε ύψος στην μπάλα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Στολτίδης, ο οποίος πετάχτηκε και με κεφαλιά την έστειλε στην αριστερή γωνία του Μπολάτ. ΠΗΓΗ