Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ - Ηττα, κακή εικόνα και προβληματισμός... (video)

ΠΕΜΠΤΗ 13 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2009
Οι παίκτες της Εθνικής Πολωνίας πανηγυρίζουν Αν το φιλικό τεστ με την Πολωνία αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε για την Εθνική μας ομάδα ενόψει των αναμετρήσεων με Ελβετία και Μολδαβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, τότε ο Οτο Ρεχάγκελ πρέπει να προβληματιστεί ιδιαίτερα τόσο για τις δικές του επιλογές όσο και για την αγωνιστική διάθεση των διεθνών.
Παρουσιάζοντας πολύ κακό πρόσωπο, με τεράστια κενά στην άμυνα ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 2-0 από την ομάδα του Λίο Μπενάκεερ.
Ο Γερμανός τεχνικός της Εθνικής, παρέταξε την ομάδα με το αγαπημένο του 4-3-3. Ο Κώστας Χαλκιάς ήταν κάτω από τα δοκάρια, έχοντας δεξιά του τον Λουκά Βύντρα και αριστερά του τον Νίκο Σπυρόπουλο. Ο Βαγγέλης Μόρας με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ενώ οι Αλέξανδρος Τζιόλης και Κώστας Κατσουράνης αποτελούσαν τα αμυντικά χαφ. Μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή ήταν φυσικά ο Γιώργος Καραγκούνης ενώ σε ότι αφορά την επίθεση, δεξιά κινήθηκε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, αριστερά ο Γιώργος Σαμαράς και αιχμή του δόρατος ήταν ο Αγγελος Χαριστέας.
Στα πρώτα 45 λεπτά, οι διεθνείς παρουσιάστηκαν αρκετά σφιγμένοι και τις περισσότερες φορές οι Πολωνοί έδειχναν μια ταχύτατα πιο γρήγοροι. Αυτό τους επέτρεψε να φανούν σε δυο τρεις περιπτώσεις επικίνδυνοι για την εστία του Χαλκιά, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα.
Οσο αφορά την ελληνική ομάδα, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους, αρκετά κεφάτος παρουσιάστηκε ο Σαλπιγγίδης καθώς από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν μια δυο καλές επιθέσεις, που δεν είχαν όμως αποτέλεσμα.
Αξίζει να αναφερθεί ότι στο 42ο λεπτό, έπειτα από φάουλ του Καραγκούνη από αριστερά, ο Χαριστέας έπιασε μια κεφαλιά αλά... Euro 2004, χωρίς όμως να βρει στόχο και έτσι μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.
Και αν στο πρώτο ημίχρονο, η εικόνα των διεθνών μας ήταν κακή, στο δεύτερο ήταν απλά αποκαρδιωτική. Το νέο κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Κυργιάκου και Αβραάμ Παπαδόπουλου αλλού πάταγε αλλού βρισκόταν ενώ οι Γκέκας και Αμανατίδης που πέρασαν στο ματς, προσέφεραν ακόμα λιγότερα πράγματα από ότι οι Σαλπιγγίδης και Χαριστέας, που αντικαστάθηκαν.
Οσο για την επιθετική ανάπτυξη, δεν αναφερόμαστε καν καθώς ήταν απλά ανύπαρχτη, ιδιαίτερα από τη στιγμή που αποχώρησε ο Καραγκούνης και ο Γερμανός τεχνικός ανέθεσε ρόλο οργανωτή στον Πατσατζόγλου!
Ετσι λοιπόν ήταν φυσικό επακόλουθο οι δραστήριοι Πολωνοί να βρουν πατήματα και να κάνουν τη... ζημιά. Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, έπειτα από μια... αναμπουμπούλα στην ελληνική άμυνα, από σουτ του Βασιλέφσκι η μπάλα κόντραρε στον Ομπράνιακ, που έστω και με τη βοήθεια της τύχης, σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της εθνικής Πολωνίας.
Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων ήταν προιόν εκπληκτικής συνεργασίας των Μπλαστικόφσκι, Μπρόζεκ και Ομπράνιακ και άψογο τελείωμα του τελευταίου, που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.
Μετά το 2-0, η ελληνική ομάδα είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Γκέκα να την σπαταλάει στο 83ο λεπτό.
Και μπορεί το κακό της αποψινής ήττας να είναι... μικρό καθώς μιλάμε για φιλική αναμέτρηση ωστόσο αν θέλουμε να είμαστε στα γήπεδα της Νότιας Αφρικής το επόμενο καλοκαίρι, τότε όλα θα πρέπει να είναι διαφορετικά στα παιχνίδια με Ελβετία και Μολδαβία. Και όταν λέμε όλα μιλάμε κυριολεκτικά...
Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε
2' Πρώτο σουτ στον αγώνα, μακρινό από τον Ζεβλάκοφ αλλά άστοχο
4' Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Σαλπιγγίδη από δεξιά, πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα ο Μπόρουτς
14' Σουτ του Μπλαστικόφσκι με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Χαλκιάς
14' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Κατσουράνης
15' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μόρα για μαρκάρισμα στον Ρ. Λεβεντόφσκι
28' Επικίνδυνη σέντρα του Καραγκούνη από δεξιά προς τον Χαριστέα, πρόλαβε και μπλόκαρε ο Μπόρουτς
29' Συρτό σουτ του Μουράφσκι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά
30' Σουτ του Σαλπιγγίδη, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπόρουτς
33' Συρτή σέντρα του δραστήριου Σαλπιγγίδη από δεξιά, δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Χαριστέας
35'' Σέντρα του Μπλαστικόφσκι από δεξιά, κακό κοντρόλ του Ρ. Γκερέιρο χάνεται η ευκαιρία για τους Πολωνούς
42' Κόρνερ του Καραγκούνη από αριστερά, κεφαλιά του Χαριστεά από θέση βολής, άουτ. Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική ομάδα
46' ΑΛΛΑΓΗΟ Ομπρανιάκ στη θέση του Σμολάρεκ
46' ΑΛΛΑΓΗKυργιάκος, Α. Παπαδόπουλος, Γκέκας και Αμανατίδης πέρασαν στις θέσεις των Μόρα, Παπασταθόπουλου, Σαλπιγγίδη και Χαριστέα
47' 1-0 ΓΚΟΟΟΛΕκτέλεση κόρνερ από τους Πολωνούς, η μπάλα έφτασε στον Βασιλέφσκι που έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Ομπράνιακ, άλλαξε πορεία, ξεγέλασε τον Χαλκιά και κατέληξε στα δίχτυα της ελληνικής εστίας, για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων
54' ΑΛΛΑΓΗΟ Μπρόζεκ στη θέση του Ρ. Λεβεντόφσκι
59' Ο Βύντρα βγήκε σε καλή θέση από δεξιά όμως η σέντρα του ήταν άσχημη και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόρουτς
63' ΑΛΛΑΓΗΟ Πατσατζόγλου στη θέση του Καραγκούνη
68' Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά του Μπλαστικόφσκι προς τον αμαρκάριστο Μπρόζεκ, που έπιασε ένα σουτ όμως ο Χαλκιάς του είχε κλείσει το οπτικό πεδίο προς την εστία και έτσι αστόχησε από κοντά
74' Φάουλ του Σπυρόπουλου από αριστερά, κεφαλιά του Γκέκα από το ύψος της μικρής περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόρουτς. Πολύ καλή στιγμή για την ελληνική ομάδα να ισοφαρίσει
75'ΑΛΛΑΓΗΟ Μότσεκ στη θέση του Μουράφσκι
77' Κόρνερ του Σπυρόπουλου από δεξιά, κεφαλιά του Κυργιάκου από πλεονεκτική θέση, άουτ
79' 2-0 ΓΚΟΟΟΛΟ Μπλαστικόφσκι έσκαψε την μπάλα, ο Μπρόζεκ σε πρώτο χρόνο έστρωσε στον Ομπρανιάκ, ο τελευταίος έπιασε το σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Χαλκιά
80' ΑΛΛΑΓΗΟ Λυμπερόπουλος στη θέση του Τζιόλη
83' O Γκέκας βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Μπόρουτς, ο Πολωνός τερματοφύλακας του έκλεισε το οπτικό πεδίο και από πλάγια θέση αριστερά ο Ελληνας επιθετικός σούταρε άουτ
83' ΑΛΛΑΓΗΟ Σαγκανόφκσι στη θέση του Μπλαστικόφσκι
87' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Βασιλέφσκι
Γήπεδο: "City Stadium" (Μπιντγκόζ)
Διαιτητής: Κέντζι Ογκίγια (Ιαπωνία)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Λίο Μπενάκεερ): Μπόρουτς, Κρζινόβεκ, Βασιλέφσκι, Ζεβλάκοφ, Ντούντκα, Μουράφσκι (75' Μότσεκ), Ρ. Γκερέιρο, Μ. Λεβαντόφσκι, Μπλαστικόφσκι (83' Σαγκανόφκσι), Ρ. Λεβαντόφσκι (54' Μπρόζεκ), Σμολάρεκ
ΕΛΛΑΔΑ (Οτο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Μόρας (46' Κυργιάκος), Παπασταθόπουλος (46' Α. Παπαδόπουλος), Τζιόλης (80' Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης, Καραγκούνης (63' Πατσατζόγλου), Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (46' Γκέκας), Χαριστέας (46' Αμανατίδης) ΠΗΓΗ