Τετάρτη 17 Απριλίου 2013

Πράσινοι και ΟΑΚΑ «έπνιξαν» την Μπάρτσα

Σε έναν ακόμη αγώνα ο Διαμαντίδης σημείωσε καθοριστικά τρίποντα αλλάζοντας τη ροή του αγώνα. Αξιος συμπαραστάτης του ο Λάσμε (δεξιά)

Tην ημέρα που η Ευρωλίγκα τιμώρησε με πρόστιμο 150.000 ευρώ (το μεγαλύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης) τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο και τον Παναθηναϊκό, για τις δηλώσεις του προέδρου του κατά της διαιτησίας στον πρώτο προημιτελικό της Βαρκελώνης, η ομάδα του...
άφησε, χρωστούμενη, μία νίκη για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν 65-63 της Μπαρτσελόνα χθες στο κατάμεστο, από 20.000 φιλάθλους, ΟΑΚΑ, πέτυχαν το 2-1 στη σειρά με τους Καταλανούς και απέχουν ακόμη ένα βήμα από τον ημιτελικό του Λονδίνου! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη θα έχει αύριο, και πάλι στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, την πρώτη ευκαιρία της για να φτάσει στην 4άδα, καθώς έδειξε καθαρότερο μυαλό στο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι με άμυνα «ζώνης» («2-3») στην επανάληψη κατάφεραν να «γυρίσουν» από το -15 του 13΄ (με 29-14), κλείνοντας τα πικ-εν-ρολ του «τριφυλλιού» και σταματώντας τον αλάνθαστο (11π.-3/3δίπ.-1/1τρίπ.-2/2βολ.) στο πρώτο ημίχρονο (38-29) Μπράμος.
Οι Ισπανοί, παρά τα 4/14 σουτ στην 1η περίοδο (οι γηπεδούχοι άφηναν ελεύθερα σουτ και ο Σάδα είχε 0/5), είχαν 8/8δίπ. στο 3ο δεκάλεπτο (σκορ 50-51), με λύσεις από Γιασικεβίτσιους (αποθεώθηκε από το κατάμεστο ΟΑΚΑ), Τόμιτς, Αμπρίνες, όμως στο τέλος «στέρεψαν» τα σουτ. Αντίθετα, μετά τα δύο καταλανικά τρίποντα για το 59-63 στο 38΄, το τρίποντο του Διαμαντίδη με ταμπλό(!) στο 39΄ και 1/2βολ. του Γκιστ στα 5΄΄ έκριναν τα πάντα, αφού ο Γιασικεβίτσιους είχε αστοχήσει τα 7΄΄ και ο Ναβάρο μπερδεύτηκε στην εκπνοή. «Ξεκινήσαμε με φόβο και αστοχία, αλλά ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα τρίποντο του Διαμαντίδη με τύχη», σχολίασε ο κόουτς της Μπαρτσελόνα, Τσάβι Πασκουάλ. Ενώ ο τεχνικός των «πρασίνων», Αργύρης Πεδουλάκης, τόνισε πως «είχαμε δουλέψει για τη «ζώνη», αλλά από το πολύ «θέλω» δεν τη «διαβάσαμε» καλά», υπενθύμισε ότι «το πιο δύσκολο βήμα το έχουμε την Πέμπτη και έχουμε ήδη κάνει υπέρβαση» και κατέληξε πως «καταστρέψαμε το παιχνίδι των αντιπάλων στη ρακέτα».
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 14(2/5τριπ.), Ματσιούλις 5(1/3τριπ.), Ούκιτς 6(1/3τριπ.), Λασμέ 11(4/9διπ.-8ριμπ.), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12(2/6τριπ.-2ασ.-έγινε 2ος πασέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκας), Γκιστ 9(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17(3/8τριπ.), Γιασικεβίτσιους 13(2/2διπ.-3/4τριπ.), Ουάλας 5(1), Ινγκλς, Λόρμπεκ 8, Τζαουάι 2, Τόμιτς 12(6/6διπ.-9ριμπ.).

• Η Ρεάλ Μαδρίτης, στο μεταξύ, έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Λονδίνου! Οι Ισπανοί νίκησαν 69-57 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και με 3-0 νίκες θα περιμένουν στην αγγλική πρωτεύουσα τον νικητή του ζευγαριού ΠΑO Μπαρτσελόνα.