Κυριακή 9 Μαΐου 2010

Τώρα η κούπα! - 8.000 Ολυμπιακοί στο Παρίσι για τον τελικό - ΒΙΝΤΕΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΜΑΙΟΥ 2010

Η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα για τον Ολυμπιακό. Δεκατρία χρόνια μετά το θρίαμβο της Ρώμης, οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν στον τελικό της Ευρωλίγκα το τρόπαιο της κορυφαίας ομάδας της Ευρώπης απέναντι στην Μπαρτσελόνα.
Ο Μίλος Τεόντοσιτς ...

ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα και δεν προπονήθηκε το Σάββατο, αλλά έμεινε σε «καραντίνα» για να μην κολλήσει και τους υπόλοιπους, καθώς είναι το τρίτο θύμα της αποστολής μετά τους Νίκο Μπουντούρη και Κώστα Παπανικολάου.
Η Μπαρτσελόνα με τη σειρά της, στο ενδέκατο φάιναλ φορ της ιστορίας της, θέλει επίσης να φτάσει στο δεύτερο τρόπαιο πρωταθλητή Ευρώπης στην ιστορία της. Οι «μπλαουγκράνα» μετρούν πέντε ήττες σε τελικούς της διοργάνωσης και ο μοναδικός τους τίτλος είχε έρθει το 2003, όταν φιλοξένησαν το φάιναλ φορ.
Πρόκριση - θρίλερ για τον Θρύλο! (video)

Μετά από 13 ολόκληρα χρόνια, ο Ολυμπιακός πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκας! Μετά από έναν ημιτελικό - θρίλερ που έκοψε την ανάσα (και κρίθηκε στην παράταση) οι "ερυθρόλευκοι" λύγισαν στο Παρίσι την εκπληκτική Παρτίζαν με 83-80 και στον τελικό της Κυριακής (10 μ.μ., ΣΚΑΪ) θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.

Με πρωταγωνιστή στις καθοριστικές στιγμές της 4ης περιόδου τον Τζος Τσίλντρες και ήρωες της τελευταίας στιγμής τους Μπουρούση (πήρε τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στην παράταση) και Τεόντοσιτς (ευστόχησε
σ'  όλες τις κρίσιμες βολές στο τέλος), οι "ερυθρόλευκοι πήραν ένα ματς που κάλλιστα θα μπορούσαν να το είχαν πάρει με άνεση και διαφορά. Κάλλιστα, ωστόσο, θα μπορούσαν και να το είχαν χάσει, αν 2,6 δευετρόλεπτα πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα ο Τσίλντρες δεν έπαιρνε το ριμπάουντ και δεν κάρφωνε για την ισοφάριση που έστειλε το ματς στην παράταση...

Κακά τα ψέματα, πάντως,η ομάδα του Παναγιώτης Γιαννάκη παρουσιάστηκε σαφώς κατώτερη των περιστάσεων, δίνοντας το δικαίωμα στους Σέρβους να «αγγίξουν» την πρόκριση, Ωστόσο, τις κρίσιμες στιγμές μίλησε η κλάση, η εμπειρία και το ταλέντο κάποιων «ερυθρόλευκων» κι έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε σε ελληνικά χέρια. Όπως και να 'χει, εντούτοις, η βελτίωση στον τελικό της Κυριακής θα πρέπει να είναι κατακόρυφη, γιατί η Μπαρτσελόνα δεν είναι Παρτίζαν. Και θα είναι και σαφώς πιο ξεκούραστη από τον Ολυμπιακό.

Κακό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Η Παρτίζαν τον ανάγκασε να παίξει στο δικό της τέμπο και κατάφερε να προηγηθεί με 10-2 χάρη κυρίως στην άμυνά της. Ο Ολυμπιακός, όμως αντέδρασε. Ο άνθρωπος των οκτώ φάιναλ φορ, Θοδωρής Παπαλουκάς, ανέλαβε δράση και παρασύροντας και τους υπόλοιπους οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 17-15 με τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το 22-22, ο Βασιλόπουλος ήταν συγκλονιστικός στα αμυντικά του καθήκοντα, Τεόντοσιτς και Σχορτσανίτης άντεξαν στο «ξύλο» των Σέρβων και έτσι οι Πειραιώτες με 33-28 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες και ο προπονητής των Κυπελλούχων Ελλάδος φαίνεται πως κατάλαβαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ότι δεν θα κέρδιζαν από την επίθεση τους, αλλά από την άμυνα τους. Γι’ αυτό και στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου δέχθηκαν μόλις έξι πόντους παίζοντας άμυνα για σεμινάριο. Η καλή άμυνα των Πειραιωτών τους διατηρούσε μπροστά (44-39) με τους Μπουρούση και Βασιλόπουλο να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τεόντοσιτς και Κλέιζα πήραν την σκυτάλη από τους δύο Έλληνες διεθνείς και έτσι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 51-45.

Η φάση, όμως, που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι συνέβη 1:30’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ έκλεψε τη μπάλα και αφού κάρφωσε με μανία στο καλάθι του Ολυμπιακού. Η φάση αυτή συσπείρωσε και ταυτόχρονα αφύπνισε τους Σέρβους οι οποίοι μείωσαν σε 51-50 με τρίποντο του Κέτσμαν για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (52-52).

Το δραματικό φινάλε

Ο Ολυμπιακός… ξέχασε να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να το εκμεταλλευτούν και με την επιστροφή του Μπο ΜακΚάλεμπ να προηγηθούν με 60-54, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν αστραπιαία μετά το τάιμ άουτ του Παναγιώτη Γιαννάκη και με σερί 5-0 σε ένα λεπτό μείωσαν σε 60-59. Η ανατροπή των Πειραιωτών δεν περιορίστηκε στη μείωση του σκορ, αλλά με καλάθι του Τζος Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 63-62, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Ο Μίλος Τεόντοσιτς με 2/2 βολές έγραψε το 65-62, αλλά ο Ντούσαν Κέτσμαν είχε την απάντηση και με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65. Ο Ολυμπιακός είχε κακή επιλογή στην επίθεση και ο ΜακΚάλεμπ ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό για το 67-65, εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Ο Τεόντοσιτς, στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Τζος Τσίλντρες έπιασε τη μπάλα στην αέρα και την κάρφωσε στο καλάθι της Παρτιζάν για το 67-67.

Στην παράταση οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη κατάφεραν να κάνουν όλα όσα δεν έκαναν στα σαράντα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Είχαν ορθολογικές επιθέσεις, έπαιξαν σκληρή άμυνα, ενώ είχαν πλέον και... τον Γιάννη Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ μάζεψε τρία επιθετικά ριμπάουντ στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ενώ είχε και 2/2 βολές για το 79-75. Ο Ράσιτς με το πρώτο του τρίποντο μετά από έξι προσπάθειες κράτησε την Παρτιζάν ζωντανή διαμορφώνοντας το 79-78. Ο Τεόντοσιτς με δικές του βολές έκανε το 81-78. Ο Ράσιτς τον μιμήθηκε και μείωσε σε 81-80, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Ο Τεόντοσιτς ήταν και πάλι εύστοχος, οι Σέρβοι άστοχοι στο τρίποντο που επιχείρησαν και... τέλος καλό όλα καλά! Ακόμα και για ένα θρίλερ...

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 52-52, 67-67(κ.α.), 80-83 (παράταση)

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 5, ΜακΚάλεμπ 21, Κέτσμαν 11, Μιλόσεβιτς , Ράσιτς 5, Μπόζιτς 8, Μάριτς 17, Βέσελι 13, Ντέκιτς, Βράνιες.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Πεν, Τσίλντρες 17, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 9, Κλέιζα 19, Μαυροκεφαλίδης, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 15, Σχορτσανίτης 11.