Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ - 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 3-0 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΥΨΗΛΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ποδόσφαιρο με θέαμα και ουσία απο τα πιτσιρίκια του ΕΘΝΙΚΟΥ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ στο ντέρμπυ με την 25η Μαρτίου, ποδόσφαιρο για ένα ρόλο και πρωταγωνιστή την ομάδα των νέων παιδιών του Εθνικού.
ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Με την έναρξη του.. παιγνιδιού η τοπική ομάδα πίεσε πολύ ψηλά, έτρεξε πολύ, πήρε την πρωτοβουλία του παιγνιδιού ,μπλόκαρε την αντίπαλη ομάδα, έφτιαξε παιγνίδι και με πολύ πίεση ανάγκαζε την αντίπαλη ομάδα να μήν έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει παιγνίδι.Η ομάδα του ΕΘΝΙΚΟΥ, στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου , δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Κωστόπουλο Παναγιώτη και τον Δημήτρη Σταθακόπουλο.Είχε την κατοχή της μπάλλας, αλλά δέν μπορούσε να περάσει εύκολα απο το κεντρικό δίδυμο της αντίπαλης ομάδος.Στα μέσα του ημιχρόνου ο προπονητής της ομάδος Γιάννης Μυστακίδης, έκανε δύο εσωτερικές αλλαγές, πέρασε στη θέση του φόρ τον Σταματέλο, έδωσε ύψος και δύναμη ανάμεσα στα δύο σέντερ μπάκ και ευτύχησε να πετύχει το πρώτο γκόλ με τον Σταματέλο (1-0) στο 44 λεπτό πρίν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, που έδειξε τις επιθετικές διαθέσεις της ομάδος του Εθνικού, αφού στη θέση του Τόσκα πέρασε ο νεαρός φόρ Μιχάλης Γκανάβας.Το ξεκίνημα και καθώς και ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΕΘΝΙΚΟ,  που δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες, κέρδισε όλες τις μάχες, έτρεξε πολύ όταν η αντίπαλη ομάδα άρχιζε να κουράζεται και  πέτυχε ένα δεύτερο γκόλ (2-0) στο 60 λεπτό με δυνατό γυριστό σούτ του Γκανάβα. Περίπου στο 80 λεπτό με γκόλ σφραγίδα του Π Κωστόπουλου, με σούτ απο την μικρή περιοχή, αφού άδειασε στην κυριολεξία δύο αντιπάλους και πέτυχε το 3-0.Το σκόρ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο άν ο Γκανάβας σε ενα ανεπανάληπτο τέτατέτ, μόνος με τον τερματοφύλακα δέν επέλεγε να τον περάσει και να του δώσει τη δυνατότητα να του πάρει τη μπάλλα μέσα απο τα πόδια.
Να σημειωθεί ότι για άλλο ένα παιγνίδι τα παιδιά του Εθνικού δίδαξαν ήθος και άριστη συμπεριφορά στο γήπεδο, απέναντι σε αντιπάλους και διαιτητές και έγινε ένα πολύ όμορφο παιγνίδι, αφού σε αυτό συνέβαλλε και η ομάδα της 25ης Μαρτίου, που έδειξε ότι είναι μία ομάδα που ξέρει να παίζει καθαρό και σωστό ποδόσφαιρο, ομάδα που ξέρει και να χάνει και να κερδίζει.Τέτοια παιγνίδια αποτελούν διαφήμιση για την Β Ερασιτεχνική κατηγορία.
Η διαιτησία των κ Ασλανίδη, Καραϊσαρίδη και Πολυχρόνη άριστη, και εδώ η συμπεριφορά όλων των παραγόντων άριστη.