Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

«Χ»ιτσκοκικό φινάλε στην Κατερίνη! - ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 1-1 - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η αναμέτρηση του Πιερικού με τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς έληξε ισόπαλη 1-1 με τα ..δύο γκολ να σημειώνονται λίγα λεπτά πριν από την εκπνοή. Οι δύο ομάδες κέρδισαν από ένα βαθμό, με τους Ηπειρώτες να βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στη Σούπερ Λίγκα.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πιερικός διατήρησε ελαφρά πρωτοβουλία ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προκαλέσουν ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες ωστόσο δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες.
Πάντως, η φάση που σημάδεψε το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο κατεγράφη στο 38' όταν ο Μιλόσκοβιτς σκόραρε με σουτ όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των Μακεδόνων.
Στην επανάληψη, το ματς ήταν αμφίρροπο αλλά όχι ιδιαίτερα καλό. Εντούτοις, τα τελευταία λεπτά αποζημίωσαν τους φιλάθλους καθώς είδαν δύο τέρματα. Στο 87' ο ΠΑΣ σε αντεπίθεσή του άνοιξε το σκορ μετά από σουτ του Μπακαγιόκο, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Φουρτάδο.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν στη νίκη, οι Κατερινιώτες. απάντησαν στο 89' με εξαιρετικό σουτ του Μιλόσκοβιτς, που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κηπουρού διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Σημειώνεται ότι μετά το τέλος του αγώνα παρατηρήθηκε ένταση αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν σχετικά γρήγορα.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Χατζής, Πορτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος (71' Κωνσταντινίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον (79' Ντε Βινσέντι), Πάντος, Κώτσιος, Κεϊτά, Ανδράλας, Πατσατζόγλου, Τζάνης (71' Μιχαήλ), Σιαλμάς (71' Φουρτάδο), Μπακαγιόκο.
Επιμέλεια: Κώστας Φόλλας