Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (VIDEO)

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (VIDEO).Ο ΠΑΣ Γιάννινα σόκαρε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Δικέφαλος απειλείται με πρόωρο αποκλεισμό..
από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Ο Τζιόλης απάντησε στο γκολ του Ιλιτς, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ έμεινε στον 1 βαθμό σε δύο αγώνες.

Ο Αναστασιάδης παρέταξε τους θεωρητικά βασικούς παίκτες του, σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα Κυπέλλου, κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, με μοναδική εξαίρεση τον Μάρτενς αντί του Μακ στις πτέρυγες της επίθεσης. Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα είχε την κατοχή μπάλας, όμως, δεν κατάφερνε να δημιουργεί κινδύνους. Στο 8' ο Κάτσε ελίχθηκε, σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Γιαννιώτης, στην πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού.

Ο Τζιόλης στο 15' απείλησε με κοντική κεφαλιά, που εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Γιαννιώτης, ενώ στο 16' και στο 17' ένα σουτ του Τζιόλη και ένα του Κάτσε, αντίστοιχα, πέρασαν για λίγο άουτ. Στο 19' ο Ρατς βρήκε τον Μάρτενς εντός περιοχής, αλλά ο Βέλγος σούταρε απελπιστικά άστοχα, την ώρα που ο ΠΑΣ δεν έβρισκε τρόπους να κάνει επιθετικά αισθητή την παρουσία του.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, προηγήθηκαν στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Σε αντεπίθεση στο 23', ο Γιάκος έσπασε με το κεφάλι την μπάλα στον Ιλιτς, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι νίκησε με πλασέ τον Γλύκο. Στο 29' ο Κατσικάς ζύγισε την μπάλα, σούταρε, αλλά δεν ευστόχησε για ελάχιστα εκατοστά και στο 31' ο Μάρτενς σέντραρε, ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά, όμως, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Η επόμενη ευκαιρία του ΠΑΟΚ καταγράφηκε στο 39', όταν ο Κίτσιου σέντραρε συρτά, όμως, το πλασέ του Μάρτενς ήταν χλιαρό, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αναστασιάδης αντικατέστησε τον... “αόρατο” Μάρτενς, με τον Φάνη Τζανδάρη. Ο ΠΑΟΚ πίεζε τον ΠΑΣ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά μία κεφαλιά του Τζιόλη και ένα σουτ του Τζανδάρη, μέχρι το 50', δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τον Δικέφαλο. Ο Αυγενικού στο 54' δοκίμασε το πόδι του, χωρίς, ωστόσο, να βρει στόχο, και στο 57' ο Τζιόλης ισοφάρισε. Ο Τζανδάρης πάσαρε στον έμπειρο μέσο στο ύψος της περιοχής και αυτός με καλοζυγισμένο σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιαννιώτη. Στο 67' ο Κάτσε είδε εκτός θέσης τον Γιαννιώτη, αλλά το σουτ του νεαρού μέσου κόντραρε σε σώματα και στο 69' ο Τζιόλης έβγαλε με γυριστή κεφαλιά τον Αθανασιάδη απέναντι από τον πορτιέρο του ΠΑΣ, όμως, ο τελευταίος κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Στο 86' ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε με κεφαλιά από το ένα μέτρο να βάλει τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, στην τελευταία ευκαιρία του Δικεφάλου για να πάρει το ματς.

Το live του αγώνα
18:58
Καλωσήρθατε στο live του αγώνα της Τούμπας μεταξύ του ΠΑΟΚ και του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:00
Η θερμοκρασία αυτήν την ώρα στην Θεσσαλονίκη δεν ξεπερνά τους 15 βαθμούς Κελσίου.
19:02
Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Κάτσε, Τζιόλης, Γκολάσα, Μάρτενς, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
19:09
Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννιώτης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Σκόνδρας, Αυγενικού, Γαρουφαλιάς, Ίλιτς, Γιάκος, Ηλιάδης, Σαπαλίδης.

19:09
Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για ζέσταμα στις 18:50, ενώ οι γηπεδούχοι στις 19:00.
19:13
Βασικός για τον ΠΑΣ ο Απόστολος Σκόνδρας, ο οποίος δεν θα τεθεί αντιμέτωπος με τον αδερφό του, Γιάννη επειδή είναι τραυματίας.
19:20
Ελάχιστοι θεατές βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις εξέδρες.

19:32
2ο λεπτό: Εκπληκτική ενέργεια του Κάτσε, ο οποίος αποφεύγει αντίπαλο με ψηλοκρεμαστό τακουνάκι.
19:33
Οι μοναδικές επαφές των παικτών του ΠΑΣ με την μπάλα στο πρώτο τρίλεπτο ήταν η... σέντρα και κάποιες αποκρούσεις αμυντικών στα τυφλά.
19:34
Δεκάδες καπνογόνα έχουν ανάψει οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ.
19:37
Συνεχείς εναλλαγές κινήσεων και γρήγορες μεταβιβάσεις από τους παίκτες του "δικεφάλου".
19:39
8ο λεπτό: Σουτ του Κάτσε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Γιαννιώτης μπλοκάρει.
19:40
Υπενθυμίζεται ότι ο Άγγελος Αναστασιάδης δεν έχει στη διάθεσή του τους Τζαβέλλα, Σκόνδρα, Μακ και Περέιρα.
19:43
13ο λεπτό: O Aθανασιάδης με την επιμονή του κερδίζει το πρώτο κόρνερ του ματς.
19:44
14ο λεπτό: Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
19:44
Κι αυτό ανεκμετάλλευτο.
19:47
17ο λεπτό: Ο Κάτσε επιχειρεί ένα από τα γνωστά μακρινά του σουτ, η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.
19:49
Τελικές: 5-0
19:50
Ο ΠΑΟΚ έχει καλή ανάπτυξη, οι μέσοι του είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι κι έχουν γίνει μερικές τελικές, ωστόσο το 0-0 παραμένει.
19:52
19ο λεπτό: Γύρισμα του Ρατς, εν κινήσει σουτ του Μάρτενς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:52
Περίπου 10.000 φίλαθλοι βρίσκονται εξέδρες του γηπέδου της Τούμπας.
19:53
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1
19:55
23ο λεπτό: Βαθιά μπαλιά του Σαπαλίδη από αριστερά, ο Γιάκος βρίσκει τον Ίλιτς με το κεφάλι, εκείνος πλασάρει ωραία και δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΣ.
19:55
Ο Κατσικάς φέρει τη μεγαλύτερη ευθύνη για το γκολ.
20:00
29o λεπτό: Αξιόλογο σουτ του Κατσικά, η μπάλα περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.
20:01
Γεμίσματα: 6/20 - 2/2
20:05
35ο λεπτό: Kίτρινη στον Γαρουφαλιά για σκληρό φάουλ στον Τζιόλη.
20:07
Ο ΠΑΟΚ καλείται να τρέξει λίγο περισσότερο, προκειμένου να προλάβει κάποια αργή επιστροφή των παικτών του ΠΑΣ.
20:09
39ο λεπτό: Γύρισμα του Κίτσιου, ο Μάρτενς σουτάρει στην κίνηση κι ο Γιαννιώτης μπλοκάρει.
20:14
Κόρνερ: 5-0
20:15
45ο λεπτό: O Γαρουφαλιάς πέφτει άτσαλα πάνω στον Γκολάσα. Θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικός γιατί έχει αντικρίσει την κίτρινη κάρτα.

20:22
Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός στο δημιουργικό κομμάτι, αλλά καμία από τις εννέα τελικές που επιχείρησε δεν κατέληξε στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Ο ΠΑΣ, αντίθετα, έπιασε στον ύπνο την άμυνα του "δικεφάλου", σκοράροντας στη μοναδική τελική του προσπάθεια.
20:33
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
20:33
46ο λεπτό: O Tζανδάρης στη θέση του Μάρτενς.
20:38
50ό λεπτό: Μονοκόμματο σουτ του Τζανδάρη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Γιαννιώτης δεν ανησυχεί.
20:38
Σαράντα λεπτά απομένουν για να αποφύγει ο ΠΑΟΚ τον πρόωρο αποκλεισμό από το Κύπελλο.
20:39
52o λεπτό: O Mανιάς στη θέση του Ίλιτς.
20:40
Στον εικονιζόμενο ποντάρει πολλά ο ΠΑΟΚ, προκειμένου να αποφευχθεί το σοκ
20:41
Μέχρι στιγμής, πάντως, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει απειληθεί στο δεύτερο ημίχρονο.
20:44
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
20:45
57ο λεπτό: Γύρισμα του Τζανδάρη από αριστερά, ο Τζιόλης πλασάρει και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γιαννιώτη.
20:46
59ο λεπτό: Kίτρινη στον Αυγενικού.
20:50
Κατοχή: 68%-32%
20:51
Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούν την μπάλα με ψυχραιμία και ψάχνουν την κατάλληλη τελική πάσα ή μια καλή σέντρα.
20:53
Στη φάση του γκολ ο Γιαννιώτης έκανε χαρακτηριστική κίνηση, δείχνοντας ότι δεν είχε καλή ορατότητα.
21:01
Ο ΠΑΟΚ έχει κλείσει τον ΠΑΣ στα καρέ του.
21:02
75ο λεπτό: O Παπαδόπουλος στη θέση του Κατσικά.
21:04
76ο λεπτό: Σέντρα του Κίτσιου, ο Αθανασιάδης πιάνει το ανάποδο ψαλίδι και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
21:04
77ο λεπτό: O Xαρίσης στη θέση του Γαρουφαλιά.