Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΡΥΑΚΙΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ 2-1 - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δέν απέφυγαν τα λάθη τα πιτσιρίκια του ΕΘΝΙΚΟΥ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ στο ντέρμπυ με τον Πιερικό Ρυακίων και γνώρισαν την ήττα με σκόρ 2-1.
ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Για άλλη μία φορά χωρίς να είναι υπερβολή, ο Εθνικός τηνπρωτοβουλία και την κατοχή και ο Πιερικός τις δύο ευκαιρίες με βαθειές σέντρες στην καρδιά της άμυνας του Εθνικού,ευκαιρίες ...στις οποίες αντέδρασε σωστά η άμυνα του Εθνικού και ο τερματοφύλακας.Τ;αυτόχορονα η φιλοξενούμενη ομάδα έφερνε αναστάτωση στην άμυνα της τοπικής με συνεχείς επιθέσεις π[ου στην τελική τους επιλογή ήταν λάθος και δέν απέφερε καρπούς και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρμα.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, στη θέση του Σταθακόπουλου πέρασε ο Τσαουσίδης Σταύρος.Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΕΘΝΙΚΟ,  που δημιούργησε στην αρχή και  άλλες ευκαιρίες, κέρδισε όλες τις μάχες, έτρεξε πολύ, αλλά χωρίς ουσία, με πολλά λάθη στις τλεικές επιλογές.Η τοπική ομάδα άρχιζε να κουράζεται, αλλά στη μία και μοναδική επίθεση στο 55  πέτυχε το γκόλ (1-0) σε αδράνεια της άμυνας του Εθνικού και ενώ ο Εθνικός ξεκίνησε την αντπείθεση της ισοφάρισης, η τοπική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκόλ (2-0) στο 60, μετά απο λάθος του τερματοφύλακα του Εθνικού, που τον ξεγέλασε και το λασπωμένο τερέν του γηπέδου.
Η ομάδα του Εθνικού υπερέβαλλε εαυτόν, προσπάθησε, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, ο Τσαουσίδης Σταύρος κέρδισε πέναλτυ, το εκτέλεσε ο Κωστόπουλος Παναγιώτης, έγινε το 2-1 στο 72 λεπτό.Τα τελευταί 18 λεπτά η μπάλλα παίχτηκε μέσα στην εστία του Πιερικού, δημιουργήθηκαν φάσεις για την ισοφάριση, κλασσικές ευκαιρίες με τον Σίμο Κωστόπουλο, τον Γκανάβα, τον Σταύρο Τσαουσίδη, με τους αμυντικούς να διώχνουν τη μπάλλα απο την εστία τους.
Τελικά το παιγνίδι έληξε υπέρ των γηπεδούχων με την ομάδα του Εθνικού να μήν καταφέρει για άλλη μία φορά να πάρει αυτό που άξιζε βάσει της απόδοσης των ομάδων.
Αριστη η φιλοξενία των ανθρώπων της γηπεδούχου ομάδος, άριστη η συμπεριφορά των παικτών και των δύο ομάδων.
Η διαιτησία ήταν και αυτή στα ίδια επίπεδα.