Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2009

Γερμανία, Δανία, Ιταλία, Σερβία στο Μουντιάλ - Ιρλανδία, Γαλλία, Βοσνία στα μπαράζ

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009 - (ΝΕΑ)
Στον δρόμο για το Μουντιάλ 2010
Η ευρωπαϊκή εθνική ομάδα με τις περισσότερες παρουσίες σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου, θα βρίσκεται και στα γήπεδα της Νότιας Αφρικής. Η Γερμανία εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Μουντιάλ 2010, με τη νίκη της 1-0 επί της Ρωσίας στη Μόσχα, χάρη στην οποία κατέκτησε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μίροσλαβ Κλόζε στο 35', ενώ οι Ρώσοι, που θα διεκδικήσουν την πρόκριση μέσω των αγώνων μπαράζ, πίεσαν μέχρι τέλους, ειδικά όταν βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Τζερόμ Μπόατενγκ στο 68'.

Μία από τις θέσεις που οδηγούν στη Ν. Αφρική το ερχόμενο καλοκαίρι εξασφάλισε η Δανία μετά τη νίκη της επί της Σουηδίας με 1-0 στο σκανδιναβικό ντέρμπι του 1ου ομίλου.

Οι παίκτες του Ολσεν σφράγισαν το εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ, ανάβοντας παράλληλα φωτιές στη Σουηδία, που κινδυνεύει να μείνει εκτός.

Έναν βαθμό χρειαζόταν η Ιταλία για να προκριθεί στο Μουντιάλ 2010 και τον κατέκτησε στο «Κρόουκ Παρκ» του Λονδίνου. Η κάτοχος του τίτλου απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Ιρλανδία, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του 8ου ομίλου και τη συμμετοχή στους τελικούς της Νότιας Αφρικής.

Στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου 2010 προκρίθηκε η Σερβία.

Με γκολ του Νίκολα Ζίγκιτς στο 37', του Μάρκο Πάντελιτς στο 50', του Ζντράβκο Κουζμάνοβιτς στο 78' και του Μίλαν Γιοβάνοβιτς στο 88' και τις καθυστερήσεις συνέτριψε 5-0 τη Ρουμανία στο Βελιγράδι, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του 7ου ομίλου, που δίνει απευθείας πρόκριση στους τελικούς της Νότιας Αφρικής.

Έτσι, στη δεύτερη θέση έμεινε η Γαλλία, η οποία θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» μέσω των αγώνων πλέι οφ.

Ζωντανή για την πρόκριση έμεινε η Πορτογαλία μετά από τη μεγάλη νίκη επί της Ουγγαρίας με 3-0 με πρωταγωνιστή τον Σιμάο. Οι Ίβηρες πέρασαν στη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου και κρατούν πλέον στα χέρια τους το εισιτήριο για τα μπαράζ του Μουντιάλ, με τη Σουηδία να ελπίζει σε στραβοπάτημα.

Στα πλέι - οφ η Βοσνία Ερζεγοβίνη

Στα πλέι οφ της Ευρωπαϊκής Ζώνης θα συμμετάσχει η Βοσνία Ερζεγοβίνη, με στόχο την πρόκριση στους τελικούς του Μουντιάλ 2010.

Με γκολ των Τζέκο (32') και Ιμπίσεβιτς (62'), οι Βόσνιοι πέρασαν από το Ταλίν με νίκη 2-0 επί της Εσθονίας, εξασφαλίζοντας την 2η θέση του 5ου ομίλου, πίσω από την Ισπανία που έχει ήδη προκριθεί πανηγυρικά με εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Αυτό σημαίνει ότι οριστικά στην τρίτη θέση και εκτός τελικής φάσης μένει η Τουρκία.

Προκριματικά Πλέι Οφ: Μπαχρέιν - Νέα Ζηλανδία 0-0

Η Νέα Ζηλανδία απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τους τελικούς του Μουντιάλ 2010. Στον πρώτο αγώνα μπαράζ, απέσπασε ισοπαλία 0-0 από το Μπαχρέιν και τώρα έχει την κατάσταση στα χέρια της, αφού η ρεβάνς θα διεξαχθεί στην έδρα της (πιθανότατα στο Οκλαντ) στις 14 Νοεμβρίου. Αν οι Νεοζηλανδοί τα καταφέρουν, τότε θα επανεμφανιστούν σε τελική φάση Παγκοσμίου κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 1982.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2010 (Ευρωπαϊκή Ζώνη)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Πορτογαλία - Ουγγαρία 3-0 (18', 79' Σιμάο, 74' Λίεντσον)

Ευκολο βράδυ για την Πορτογαλία μέσα στο Ντα Λουζ, με την Ουγγαρία να περιορίζεται σε αμυντικά καθήκοντα. Στο 18ο λεπτό ο Ρονάλντο επιχείρισε ένα χαμηλό σουτ, ο Μπάμπος έδιωξε προσωρινά, αλλά ο Σιμάο στην επαναφορά δεν αστόχησε και από κοντά έγραψε το 1-0.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Λίεντσον πέτυχε το δεύτερο του γκολ με το εθνόσημο στο στήθος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπρούνο Αλβες. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σιμάο πέντε λεπτά αργότερα με εκπληκτικό πλασέ.

Δανία - Σουηδία 1-0 (79' Πόουλσεν)

Οι Δανοί μπήκαν στο παιχνίδι με βασικό τους σκοπό να μην δεχθούν γκολ, καθώς ακόμα και η ισοπαλία θα μπορούσε να τους εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Μουντιάλ. Το τέρμα του Πόουλσεν στο 79' ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα, καθώς τους χάρισε την πρόκριση στην τελική φάση.

Η Σουηδία στηρίζει τις ελπίδες της για πρόκριση στα μπαράζ της διοργάνωσης στο αποτέλεσμα της αναμέτρησης της Πορτογαλίας με την Ουγγαρία, καθώς αυτό θα κρίνει κατά πολύ τις πιθανότητες που έχει για την επόμενη φάση.

Οι «Έλληνες» Μαϊστόροβιτς και Μέλμπεργκ αποτέλεσαν για ακόμα μία φορά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της εθνικής Σουηδίας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τσεχία-Πολωνία 2-0 (51' Νέσιντ, 72' Πλάσιλ)

Σλοβακία-Σλοβενία 0-2 (56' Μπίρσα, +90' Πέτσνικ)

Ρωσία-Γερμανία 0-1 (35' Κλόζε)

Φινλανδία-Ουαλία 2-1 (5' Ποροκάρα, 77' Μόισαντερ - 18' Μπέλαμι)

Λιχτενστάιν-Αζερμπαϊτζάν 0-2 (56' Γιαβάντοφ, 82' Μαμάντοφ)

Την πρώτη του νίκη στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου πέτυχε το Αζερμπαϊτζάν μέσα στο Λιχτενστάιν. Ο Ζαβάντοβ στο 55ο λεπτό και ο Μαμάντοφ στο 82' πέτυχαν τα δύο τέρματα των φιλοξενουμένων, που μετά από αυτή τη νίκη άφησαν το Λίχτενστάιν στην τελευταία θέση του ομίλου.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Αρμενία-Ισπανία 1-2 (58' Αρμουμανιάν - 33' Φάμπρεγας, 64' πεν. Μάτα)

Εσθονία-Βοσνία Ερζεγοβίνη 0-2 (32' Τζέκο, 62' Ιμπίσεβιτς)

Βέλγιο-Τουρκία 2-0 (8', 84' Εμίλ Μπένζα)

Ουκρανία – Αγγλία 1-0 (29' Ναζαρένκο)

Στην πρώτη της ήττα στην προκριματική φάση του Μουντιάλ 2010 υποχρεώθηκε η εθνική ομάδα της Αγγλίας. Το συγκρότημα του Φάμπιο Καπέλο, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση, γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ουκρανία, πέρασε την Κροατία και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ.

Το γκολ του Ναζαρένκο στο 29ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους ουκρανούς και να φτάσουν στη δεύτερη θέση, με τα «λιοντάρια» να παρουσιάζονται αδιάφορα στον αγώνα. Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν έτσι στους 18 βαθμούς και θα τα δώσουν όλα για όλα στο τελευταίο αγώνα κόντρα στην Ανδόρα.

Η Ουκρανία, με την πολύτιμη αυτή νίκη βρίσκεται μία ανάσα από τα μπαράζ, καθώς έχει έναν βαθμό περισσότερο από την τρίτη Κροατία, αλλά έχει πιο εύκολο έργο στην τελευταία αγωνιστική και κρατάει στα χέρια της την πρόκριση.

Λευκορωσία-Καζακστάν 4-0 (23' Μπορντάτσεφ, 69', +90' Καλάτσεφ, 88' Κόβελ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία-Λιθουανία 2-1 (17' Γιάνκο, 80' πεν. Βάλνερ - 66' Στανκεβίτσιους)

Γαλλία-Νήσοι Φαρόε 5-0 (34', 39' Ζινιάκ, 53' Γκαλάς, 86' Ανελκά, 88' Μπενζεμά)

Σερβία-Ρουμανία 5-0 (37' Ζίγκιτς, 50' Πάντελιτς, 78' Κουζμάνοβιτς, 86', +90' Γιοβάνοβιτς)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Γεωργία 2-1 (13' Μπάτακ, 78' Ντελίμπασιτς - 45' Ντβαλισβίλι)

Κύπρος-Βουλγαρία 4-1 (11', 20' Χαραλαμπίδης, 58' Κωνσταντίνου, 78' Αλωνεύτης - 45' Μπερμπάτοφ)

Ιρλανδία-Ιταλία 2-2

Οι γηπεδούχοι, που θα παίξουν στα πλέι οφ, προηγήθηκαν με τον Γουϊλαν στο 8', ο Μάουρο Καμορανέζι ισοφάρισε για τους «ατζούρι» στο 26' ενώ ο Σον Λέτζερ έφερε την Ιρλανδία «αγκαλιά» με τη νίκη στο 87'. Την τελευταία κουβέντα, όμως, είπε ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο, που ισοφάρισε στο 90' στέλνοντας την ομάδα του Μαρτσέλο Λίπι στους τελικούς του Παγκοσμίου κυπέλλου.