Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Ο Σισέ αποσόβησε την ήττα στο 94'!

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009

Οι παίκτες της Καβάλας πανηγυρίζουν στο πάιχνίδι με τον Παναθηναϊκό Η εξαιρετική Καβάλα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος και φλέρταρε με μια μεγάλη νίκη. Στην επανάληψη όμως ο Χενκ Τεν Κάτε διόρθωσε τα δικά του λάθη και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σώσει μια παρτίδα που έμοιαζε χαμένη, χάρη σε τέρμα του Τζιμπρίλ Σισέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2)! Ο Κατσουράνης είχε μειώσει για το "τριφύλλι", ο εκπληκτικός Ονουάτσι σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων.

Στο πρώτο μέρος ...παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε μια άριστα στημένη στο γήπεδο ομάδα, που ήταν η Καβάλα και σε μία ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, που ήταν ο Παναθηναϊκός. Το σύστημα 4-2-3-1 βρισκόταν μόνο στη... φαντασία του Χενκ Τεν Κάτε καθώς ειδικά οι Βύντρα, Καντέ και Γκάμπριελ απλά υπήρχαν στο γήπεδο, δείχνοντας για ακόμη ένα ματς πως αδυνατούν να κάνουν έστω και τα στοιχειώδη από αυτά, που παραλόγως τους ζητούνται.

Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν γρήγορα ότι η δεξιά πτέρυγα του Παναθηναϊκού μπάζει και από εκεί έκαναν όλη τη... ζημιά, την ώρα που η επιβλητική παρουσία του Ντομπρασίνοβιτς δέσποζε στο χώρο του κέντρου ενώ ο Ορούμα ξεδίπλωνε όλες της πτυχές της άριστης τεχνικής του κατάρτισης.

Σόου από τον Ονουάτσι
Ο ταχύτατος Ονουάτσι έκανε ότι ήθελε τον... τρεμάμενο Βύντρα από το ξεκίνημα του αγώνα, μέχρι να φτάσουμε στο 21', όπου με την άμυνα του "τριφυλλιού"... κοιμώμενη, πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα.

Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν στη συνέχεια ήταν... άκαρπη καθώς τα περίμεναν όλα από τις ατομικές εξάρσεις των Λέτο, Νίνη και Σισέ και έτσι έμοιαζε πιο πιθανό να γίνει το 2-0, παρά το 1-1.

Και τελικά έτσι έγινε. Ο εκπληκτικός Ονουάτσι βρέθηκε εκεί που έπρεπε την κατάλληλη στιγμή και σαν σε προπόνηση πέτυχε στο 43' το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στέλνοντας στα... ουράνια τους οπαδούς της Καβάλας, την ώρα που εκείνοι του Παναθηναϊκού παρακολουθούσαν αποσβολωμένοι.

Αλλο ματς στο δεύτερο μέρος
Και όπως έχει συμβεί τις περισσότερες φορές φέτος, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. Σε αυτό βέβαια υπάρχει εξήγηση και αυτή είναι ότι για μια ακόμα φορά ο Τεν Κάτε διόρθωσε τις δικές του λανθασμένες επιλογές και έκανε πιο ορθολογικό το σχήμα του "τριφυλλιού" στο δεύτερο 45λεπτο.

Με την είσοδο των Σαλπιγγίδη και Καραγκούνη, οι "πράσινοι" είχαν πλέον τουλάχιστον ένα μπακ, που μπορούσε να βοηθήσει και επιθετικά (Γκάμπριελ) καθώς και παίκτες που μπορούσαν να κουβαλήσουν την μπάλα αλλά και να απειλήσουν, βοηθώντας τους Νίνη και Σισέ.

Η Καβάλα συνέχισε να παίζει ψηλά, δείχνοντας ότι πρόκειται για μια εξαιρετική ομάδα και πως ο προπονητής της έχει παράγει έργο, όμως το τέρμα που πέτυχε στο 56' ο... αρνητικός Κατσουράνης έπειτα από ασίστ του Νίνη, την ανάγκασε να οπισθοχωρήσει προκειμένου να κρατήσει το αποτέλεσμα, χωρίς να αυτό να σημαίνει πως έπαψε να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Το αντίθετο μάλιστα...

Τελικά και μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ορισμένες εκ των οποίων μπορούν να χαρακτηριστούν κλασσικές, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, έστω και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Δράστης της ισοφάρισης, που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και οπαδούς του "τριφυλλιού", ο Τζιμπρίλ Σισέ, που έπειτα από σέντρα του Κατσουράνη σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα, ενδεικτικό της μεγάλης του κλάσης και έσωσε την παρτίδα.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πλέον συγκάτοικο τον αιώνιο αντίπαλό του ενώ η Καβάλα μπορεί να μην πανηγύρισε τελικά μια σπουδαία νίκη όμως έπεισε τους πάντες πως πρόκειται για ένα αξιόμαχο σύνολο, που θα κάνει και άλλες ζημιές στη συνέχεια.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...
4' Σέντρα του Βύντρα από μακριά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κάλατς
6' Φάουλ του Ορούμα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
12' Ο Ορούμα πέρασε σαν σταματημένο τον Βύντρα, μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη όμως η μπάλα έφυγε άουτ στην πρώτη ευκαιρία στο ματς
20' Σε πολύ κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων
21' 1-0 ΓΚΟΟΟΛΟ Ονουάτσι προχώρησε ανενόχλητος από το κέντρο αριστερά μέχρι έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, εξαπέλυσε ένα κεραυνό, ο Τζόρβας προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Καβάλα ανοίγει το σκορ
28' Η Καβάλα απειλεί και πάλι τον Παναθηναϊκό, ο Οικονόμου ήταν αυτός που έπειτα από νέα προσπάθεια του Ονουάτσι επιχείρησε ένα σουτ, με τον Σαριέγκι να βάζει σωτήρια το πόδι του και να κόβει
33' Φάουλ του Λέτο, η μπάλα πέρασε από όλους, άουτ
36' Σουτ του Ιωάννου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τζόρβας
38' Δυνατό σουτ του Λέτο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Κάλατς
39' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ντομπρασίνοβιτς για δυνατό μαρκάρισμα στον Βύντρα
41' Γυριστό σουτ του Ιωάννου, έδιωξε με δυσκολία ο Τζόρβας. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους
43' Φάουλ του Νίνη, κεφαλιά του Σισέ, άουτ
44' 2-0 ΓΚΟΟΟΛO Ρινκόν πέρασε κάθετα στον Ιωάννου, εκείνος σέντραρε από αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπιέρσμιρ, έφτασε στον αμαρκάριστο Ονουάτσι , που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα

46' ΑΛΛΑΓΗΟ Σαλπιγγίδης στη θέση του Μπιέρσμιρ. Ο Βύντρα πάει κεντρικός αμυντικός ενώ ο Γκάμπριελ μεταφέρεται ως δεξί μπακ
50' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Οικονόμου για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη
56' 2-1 ΓΚΟΟΟΛΣέντρα του Νίνη από δεξιά, τακουνάκι του Κατσουράνη μέσα στην μικρή περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα
57' ΑΛΛΑΓΗO Kαραγκούνης πέρασε στη θέση του Σιμάο
59' Σέντρα του Νίνη από δεξιά, κεφαλιά του Σισέ από μακρινή απόσταση, άουτ
60' Σέντρα σουτ του Σαλπιγγίδη από δεξιά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κάλατς
62' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Ψωμά για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Νίνη
63' Δυνατό σουτ του Λέτο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Κάλατς
64' Ο Ονουάτσι απέφυγε και πάλι τον Βύντρα μέσα στην περιοχή όμως πριν δώσει στον αμαρκάριστο Ιωάννου τον έκοψε σωτήρια ο Γκάμπριελ
65' ΑΛΛΑΓΗΟ Μεντί στη θέση του Ιωάννου
67' Ο Καραγκούνης απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά όμως την καθοριστική στιγμή του σουτ, "σημάδεψε" την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κάλατς. Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να φέρει στα ίσια το ματς
72' ΑΛΛΑΓΗΟ Σουλτανίδης στη θέση του Ρινκόν
73' ΑΛΛΑΓΗΟ Ρουκάβινα στη θέση του Λέτο
74' Ο Καραγκούνης άνοιξε ωραία για τον Γκάμπριελ όμως εκείνος ενώ περίμεναν τρεις συμπαίκτες του μέσα στην περιοχή, σέντραρε πάνω στον Κάλατς, που μπλόκαρε σταθερά
75' Σουτ του Σαλπιγγίδη με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους"
76' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Σαριέγκι για φράγμα στον Ορούμα
78' Μακρινό φάουλ του Ντομπρασίνοβιτς, μπλόκαρε σταθερά ο Τζόρβας
80' ΑΛΛΑΓΗΟ Πόποβιτς στη θέση του Ντομπρασίνοβιτς
88' Ο Κατσουράνης πέρασε κάθετα για τον Νίνη μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ όμως ο Κάλατς έδιωξε σωτήρια για την Καβάλα
ΓΚΟΟΟΛ
90+ ΓΚΟΟΟΛΣέντρα του Κατσουράνη από δεξιά, κεφαλιά του Σισέ, ο Κάλατς άργησε να πέσει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων

Ο Παναθηναϊκός συναντάει την Καβάλα έπειτα από 10 χρόνια στο πρωτάθλημα. Η σύμπτωση είναι πως και σε εκείνο το παιχνίδι η Καβάλα είχε Αυστραλοκροάτη τερματοφύλακα, τον Αντε Κόβιτς, ο οποίος μάλιστα είχε θητεία και στο ιταλικό πρωτάθλημα, όπως και ο σημερινός γκολκίπερ, Ζέλικο Κάλατς.ΠΗΓΗ